سه شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۳/۸/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس سیاسی | کد خبر: ۲۸۳۴۰۳۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۰۱ - ساعت ۱۱:۲۷

لبنان/پشت پرده نشست دیاب و حریری/ احتمال دیدار قریب‌الوقوع سعد با عون

حسان دیاب پس از چالش‌های جدیدی که در روابط میان رئیس جمهور و نخست وزیر مامور تشکیل کابینه این کشور به وجود آمده بود اقدام به برگزاری نشست‌هایی با مقامات سیاسی لبنان از جمله سعد حریری کرد.
لبنان/پشت پرده نشست دیاب و حریری/ احتمال دیدار قریب‌الوقوع سعد با عون,
به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الأخبار، «حسان دیاب» نخست وزیر دولت پیشبرد امور لبنان روز گذشته در راستای تلاش برای حل بحران سیاسی لبنان با «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان و «میشل عون» رئیس جمهوری این کشور دیدار کرد.

حسان دیاب پس از دیدار با نبیه بری اظهار داشت که رئیس پارلمان آمادگی کامل برای کمک به حل چالش‌ها در روند تشکیل دولت را دارد و فضای دیدارمان مثبت بود.

وی همچنین بعد از دیدار با رئیس جمهوری لبنان خاطرنشان کرد که فضای این نشست مثبت ارزیابی می‌شود و به نظر می‌رسد رئیس جمهور به از سر گرفتن رایزنی‌ها در زمینه تشکیل کابینه در سریع‌ترین زمان ممکن تمایل دارد؛ ضمن این که به زودی شاهد دیدار میشل عون و «سعد حریری» نخست وزیر مکلف لبنان خواهیم بود.

پس از آن نخست وزیر دولت پیشبرد امور در لبنان نشستی در کاخ نخست وزیری این کشور با حریری داشت و دو طرف در این جلسه به آخرین تحولات و شرایط لبنان پرداختند. دیاب بعد از انجام این نشست اظهار داشت که لبنان در حال حاضر به شدت به یک توافق سیاسی میان همه طرف‌های مربوطه نیاز دارد و اولویت ما در کنار سعد حریری تشکیل کابینه در اسرع وقت است تا بتواند با چالش‌های موجود در کشور مقابله کند. وی همچنین بر ایفای نقش مثبت در پیشبرد روند تشکیل دولت تاکید کرد.

سعد حریری نیز بعد از این دیدار خاطرنشان کرد که ما درباره ضرورت تشکیل کابینه در اسرع وقت بحث کردیم و در روند تشکیل دولت از سوی همه طرف‌ها نرمش وجود دارد.

حسان دیاب درباره ویدئوی منتشر شده از سخنان میشل عون درباره سعد حریری اظهار داشت که موضوع لبنان فراتر از این ویدئو بوده و در حال حاضر اولویت تشکیل دولت است، بگذارید از نکات مثبت استفاده کنیم.

حسان دیاب همچنین تصریح کرد که در زمانی نزدیک نشستی میان میشل عون و سعد حریری برگزار خواهد شد تا دو طرف رایزنی‌های مربوط به روند تشکیل کابینه را از سر بگیرند.

در این میان برخی منابع معتقدند دو عامل موجب شد تا حسان دیاب دست به این تحرکات بزند: اولین که پس از فاش شدن ویدئویی که در آن عون در صحبت با دیاب سعد حریری را به دروغگویی متهم کرده بود، دیاب به نوعی در برابر حریری تحت فشار قرار گرفت به ویژه اینکه سعد حریری در پرونده انفجار بیروت و اتهاماتی که علیه دیاب مطرح شده بود در کنار او ایستاد. همچنین منابع نزدیک به دیاب به او توصیه می‌کنند تا حمایت گروه اهل سنت را از دست ندهد.

از سوی دیگر برخی منابع تاکید می‌کنند که «عباس ابراهیم» مدیر کل اداره امنیت عمومی لبنان به حسان دیاب توصیه کرده تا با مقامات سیاسی کشور دیدار کند چرا که ممکن است این اقدام برخی موانع در روند تشکیل دولت را کنار بزند. این امر در بیانیه‌های بعد از این نشست ها مشهور بود. حریری بعد از نشست با حسان دیاب گفت ما درباره لزوم تشکیل دولت در اسرع وقت بحث کردیم و من صراحت خود را نسبت به تشکیل دولت نشان دادم و موضعم روشن است.

حسان دیاب نیز بعد از این دیدار اعلام کرد که نشست قریب‌الوقوع میان رئیس جمهور و نخست وزیر مکلف در زمان مناسب برای رسیدن به راه‌حلی جهت تشکیل دولت در سریع ترین زمان ممکن انجام خواهد شد.

در این میان منابع لبنانی معتقدند قطعاً حسان دیاب ابتکار خاصی به مقامات سیاسی لبنان ارائه نکرده و هیچ یک از این نشست‌ها نتیجه قطعی نداشتند. بنابراین تا زمانی که جلسه‌ای میان عون و حریری برگزار نشود شرایط به همین شکل باقی مانده و چشم انداز خاصی برای خروج از بحران سیاسی دیده نمی‌شود. در این میان مدیرکل اداره امنیت عمومی لبنان به ابتکار فردی تکیه کرده پس از بازگشت سعد حریری از امارات با او دیدار و درباره موضوع تشکیل دولت بحث کرد.

از سوی دیگر برخی منابع گزارش می‌دهند که سعد حریری پس از انتشار ویدیو مذکور منتظر است تا رئیس جمهور با وی تماس گرفته و رسما از او عذرخواهی کند. از طرف دیگر همین منابع گزارش می‌دهند که میشل عون هرگز برای چنین امری با حریری تماس نخواهد گرفت بلکه خواسته میشل عون استعفای حریری از تشکیل دولت است.

انتهای پیام/

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک