سه شنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ - ۴/۱۳/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۴۵۸۰
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۱/۲۰ - ساعت ۱۹:۱

افزایش نگرانی‌ها از آغاز موج چهارم همه‌گیری کرونا/‌ تعداد مبتلایان به کووید۱۹ مجدد افزایش یافت+ نقشه

گروه استان‌ها ـ در حالی به روزهای پایانی سال نزدیک می‌شویم که مسئولان بهداشت و درمان نگران آغاز موج چهارم همه‌گیری به‌دلیل افزایش تردد و تجمع هموطنان در برخی اماکن مثل بانک‌ها و مراکز خرید هستند.
افزایش نگرانی‌ها از آغاز موج چهارم همه‌گیری کرونا/‌ تعداد مبتلایان به کووید۱۹ مجدد افزایش یافت+ نقشه,
تقریباً یکسال از ثبت اولین مورد مثبت کرونا در کشورمان می‌گذرد و در طول این ایام فراز و فرودهای مختلفی در این زمینه را تجربه کرده‌ایم. در ابتدای همه‌گیری ناشناخته بودن ویروس اگرچه به‌نوعی باعث سردرگمی هموطنان و البته مسئولان بهداشت و درمان شده بود اما رفته رفته با افزایش اطلاعات از ویروس منحوس چه داخل کشور و چه خارج از مرزها باعث شد تا رفتار ویروس کووید 19 و مشکلاتی که می‌تواند ایجاد کند بیشتر و بهتر شناخته شود.

بررسی‌های اولیه از چگونگی رفتار این ویروس نشان داد بهترین راهکار برای شکست چرخه انتقال استفاده ماسک و رعایت پروتکل‌های بهداشتی درکنار اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی است در اوایل راه یعنی بهار امسال و به نوعی تا اواسط تابستان هموطنان نسبت به رعایت این موارد دقت نظر بالایی داشتند.

تاجایی که در برخی از شهرستان‌ها میزان مشارکت به بیش از 95 درصد رسید و همین امر عاملی شد تا میزان مبتلایان و البته متوفیان کاهش چشمگیری داشته باشد و مطرح شدن موضوع رنگ‌بندی وضعیت شیوع کرونا در کشور بعد از موج سوم همه‌گیری شاهد کاهش نقاط بحرانی در کشورمان باشیم، اما اواسط بهمن ماه دوباره سیر صعودی بیماری آغاز و نگرانی‌ها در این زمینه پررنگ‌تر شد.

این چرخش ناگهانی در سیر نزولی همه‌گیری این واقعیت را برای مسئولان بهداشت و درمان آشکار کرد که احتمالاً باید منتظر آغاز موج چهارم کرونا در ایران باشیم و برای دوری از تبعات منفی آن فعلاً بهترین و مؤثرترین راهکار ادامه حفظ فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت اصول بهداشتی است که دوباره همکاری و همراهی شهروندان از اصلی‌ترین پیش‌نیازها برای موفقیت آن است.

این درحالی است که رسیدن به ایام پایانی سال و افزایش تقاضای سفرهای درون و برون شهری اصلی‌ترین تهدید برای تثبیت شرایط است، به‌صورتی که  برآوردها نشان می‌دهد مراکزی همچون بانک‌ها و پاساژها در این ایام اصولا  شلوغ‌ترین اماکن خواهد بود و تجمع در این مراکز می‌تواند کانون‌های همه‌گیری و چرخه‌ای قدرتمند برای انتقال ویروس منحوس ایجاد کند.

از سوی دیگر جابجایی همین افراد که در کانون‌های جدید همه‌گیری احتمالاً به ویروس مبتلا شده‌اند به سایر نقاط کشور دلیلی برای ایجاد بحران در تمامی شهرستان هاست که با درنظر گرفتن فرسودگی کادر درمان و جهش ویروس می‌تواند نگرانی عمده و البته پرهزینه‌ای به همراه داشته باشد.

مسئولان بهداشت و درمان معتقدند انتشار اخبار مربوط به ورود اولین محموله واکسن و رسیدن محموله‌های بعدی در اذهان عمومی باعث شده تا سطح مشارکت به این امید که در دوره‌ای کوتاه مدت مشکل فعلی برطرف شود، کاهش چشمگیری داشته باشد، که این تصویری اشتباه و البته خطرناک برای سلامت جامعه است.

این گروه تأکید می‌کنند: حتی با آغاز واکسیناسیون  هنوز احتمال بروز بحران در کشورمان وجود دارد چون با توجه به شواهد موجود تا زمانی که حداقل 90 درصد از جامعه دو مرحله واکسیناسیون را انجام نداده باشند همچنان باید منتظر بحرانی شدن اوضاع باشیم.

افزایش مناطق پرخطر

همراهی و همکاری هموطنان در دی ماه گذشته نسبت به اجرای پروتکل‌ها و رعایت محدودیت‌های ایجاد شده باعث شد تا هفته اول بهمن ماه شاهد سیر نزولی بیماری و البته بهبود شرایط همه‌گیری در شهرستان‌های کشور باشیم و کاهش محدودیت‌ها به همین واسطه اعمال شد.

اما با لغو این محدودیت‌ها یک‌باره نرخ این مشارکت‌ها در سراسر کشور به‌خصوص شهرستان‌های گردشگر پذیر به‌قدری کاهش یافت که تنها بعد از دو هفته اکنون در سومین هفته از بهمن 1399 می‌بینیم تعداد شهرهای پرخطر دو برابر شده یعنی اکنون 36 شهرستان در وضعیت نارنجی، 178 شهرستان در وضعیت زرد و 234 شهرستان نیز در وضعیت آبی قرار دارند. به عنوان مثال در بیستمین روز بهمن 1399 نرخ مشارکت گیلانی‌ها در این زمینه 15 درصد کاهش یافته است.

به روایت آمارهای رسمی در شرایط فعلی شهرستان‌های عجب شیر در آذربایجان شرقی، اردستان در اصفهان، اسفراین در خراسان شمالی، گرمسار در سمنان، بافت در کرمان، پاوه در کرمانشاه، بندرگز و کردکوی در گلستان، آستانه اشرفیه، بندرانزلی، رشت، رودبار، رودسر، صومعه سرا و لاهیجان در گیلان، آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، قائمهشر، محمودآباد، نکا، نور و نوشهر در مازندران، بستک، بندرلنگه و قشم در هرمزگان، بهار، تویسرکان و رزن در همدان و ابرکوه در یزد در وضعیت نارنجی قرار دارند.

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد شهرستان‌هایی که در مسیر تردد مسافران از پایتخت به سمت شهرستان‌های گردشگر پذیر قرار دارند در شرایط فعلی یکی از کانون‌های اصلی نگرانی مسئولان بهداشت و درمان شناخته می‌شوند. به صورتی که  مثلاً در شهرستان سبزوار در هفته جاری روند بیماری 3 برابر شده است.

آمارها چه می‌گوید؟

 

در آخرین گزارش مربوط به تعداد آمار مبتلایان کووید 19 در کشورمان اعلام شده است که در 24 ساعت گذشته  7321 نفر از هموطنان با توجه به تست‌های انجام شده قطعا به ویروس کووید 19 مبتلاشده‌اند که از این تعداد تعداد 3778 نفر بدحال گزارش شده‌اند.

در این گزارش همچنین آمده از مجموع بیمارانی که 24 ساعت گذشته ابتلای آنها تایید شده هم اکنون  707 نفر در مراکز درمانی بستری شده‌اند و متأسفانه 67 نفر نیز جان خود را به دلیل ابتلا به کرونا از دست داده‌اند.

به این ترتیب از ابتدای آغاز همه‌گیری تا 20 بهمن 1399 تعداد 58536 نفر از هموطنان به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند و مجموعاً 1473756 نفر هم در سراسر کشور به این ویروس مبتلا شده‌اند که خوشختانه 1260045 نفر بهبودی کامل به دست آورده‌اند.

بیش از هرزمان دیگر به همراهی مردم نیاز است

تغییر ناگهانی سرعت همه‌گیری ویروس کرونا در ایران به سمت صعود مجدد شاید اکنون سرعت کندی را تجربه می‌کند اما تجارب گذشته و البته جهش‌هایی که در این ویروس انجام شده نشان می‌دهد درصورت عادی انگاری شرایط تغییر ناگهان باعث غافلگیر شدن سیستم بهداشت و درمان کشور شده و بازگشت به تعداد متوفیان سه رقمی روزانه دور از انتظار نیست.

به همین دلیل مسئولان به‌خصوص در ستاد ملی مقابله با کرونا تأکید دارند که اکنون شاید از هر زمان دیگر بیشتر به همراهی و توجه هموطنان به پروتکل‌های بهداشتی نیاز است و باید هموطنان توجه داشته باشند که فعلاً تنها راه مقابله با ویروس منحوس و شکست چرخه انتقال اجرای دقیق فاصله‌گذاری اجتماعی و توجه به پروتکل‌هاست و هیچ تغییر خاص و معناداری در مقابله با این ویروس ایجاد نشده است.

از سوی دیگر این مسئولان با اشاره به تعطیلات پیش‌رو تأکید دارند هموطنان برای جلوگیری از بروز بحران در شهرهای کشور جدا از سفر به سایر نقاط خودداری کنند و البته محدودیت‌هایی هم در این زمینه ایجاد شده است. به این ترتیب و با درنظر گرفتن اهمیت کاهش ترددهای میان شهرستان‌ها طبق تصمیم ستاد کرونا تردد خودرو‌های غیربومی به 3 استان مازندران، گیلان و گلستان در روز سه شنبه آینده به این استان‌ها ممنوع است و در عین حال سفر به شهر‌های زرد قشم، کیش، بندرعباس، اصفهان، شیراز و مشهدمقدس نیز ممنوع شده است.

انتهای پیام /

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک