جمعه ۲۷ فروردین ۱۴۰۰ - ۴/۱۶/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۳۵۰۳۶
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۰۵ - ساعت ۱۸:۳۰

بحران مدیریت در ستاد ملی مقابله با کرونا/ سفرهای نوروزی هیزم آتش شیوع کرونا می‌شود؟

با توجه به شیوع ویروس انگلیسی در کشور و در پیش‌رو بودن تعطیلات نوروزی، اعمال محدودیت در سفرهای نوروزی امری ضروری است اما ستاد ملی مقابله با کرونا هنوز برنامه مشخصی برای سفرهای نوروزی ندارد!
بحران مدیریت در ستاد ملی مقابله با کرونا/ سفرهای نوروزی هیزم آتش شیوع کرونا می‌شود؟,
بیش از یکسال از شناسایی اولین موارد ابتلا به کرونا در کشور می‌گذرد؛ اگرچه ایران تاکنون توانسته با اعمال برخی محدودیت‌ها و اجرای طرح شهید سلیمانی آمار ابتلا به کرونا را کاهش دهد اما ورود نوع جهش‌یافته کرونا با منشأ انگلیسی به کشور، نگرانی زیادی برانگیخته است.

وزیر بهداشت روز گذشته انتقادات تندی به برخی مسئولین دولت داشت؛ وی با انتقاد از کسانی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند، تصریح کرد: « به شدت گله‌مندترم از آنهایی که با پروتکل شکنان برخورد نمی‌کنند؛ فقط ما ته رودخانه زخمی و جنازه جمع می‌کنیم خب به جای وزیر بهداشت، مدیرکل مرده‌شورخانه بگذارید. وزیر بهداشت برای چه می‌خواهید؟ ویروس جهش یافته، مهاجم‌تر است. فکر نکنید انگلیس یکی از ساختارهای ضعیف نظام سلامت جهان را دارد. انگلیس یکی از نظام‌های بسیار مقتدر سلامت را دارد، آلمان در مسائل بهداشتی و درمانی کشور کمی نیست اما به زانو درآمد. نه گستردگی اقلیم ما را دارند، نه کم پولی و کم بضاعتی اقتصادی ما را دارند. داریم فریاد می‌زنیم که اپیدمی گرفتارمان می‌کند چرا گوش نمی کنید؟»

گلایه‌مندی وزیر بهداشت از عدم رعایت پروتکل‌ها در حالی صورت گرفته است که تعطیلات نوروزی در پیش است و به نظر می‌رسد ستاد ملی مقابله با کرونا هنوز برنامه مشخصی برای اعمال محدودیت در سفرهای نوروزی ندارد.

در همین راستا شب گذشته ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت با بیان این‌که درباره ممنوعیت سفر‌های نوروزی پیشنهاداتی شده اعلام کرد که هنوز تصمیمی در این مورد گرفته نشده است.

این تأخیر و تعلل ستاد ملی مقابله با کرونا در اعمال محدودیت‌ در سفرهای نوروزی در حالی است که مدیرعامل راه‌آهن از آغاز پیش فروش بلیت قطارهای نوروزی خبر داده است.

البته سفرهای نوروزی تنها به پیش فروش بلیت‌های قطار ختم نمی‌شود و وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به برنامه‌ریزی‌ها برای سفرهای احتمالی نوروزی و فعالیت احتمالی تورهای گردشگری اشاره کرده است!

وزیر کشور نیز با بیان این‌که مقرر شد برای ایام نوروز طرح ویژه‌ای ارائه شود درباره جزئیات این طرح گفت: «مقرر شده نظارت بر تردد در جاده‌ها به ویژه اتومبیل‌هایی که افراد مثبت در آنها حضور دارند با اتصال سیستم نیروی انتظامی به وزارت بهداشت انجام شود.»

این اظهارات رحمانی فضلی با واکنش همایون سامه‌یح، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی روبرو شد؛ وی ضمن تأکید بر لزوم اعمال محدودیت در سفرهای نوروزی به تسنیم گفت: «نظارت بر حضور افراد کرونا مثبت در جاده‌ها و ترددهای نوروزی مستلزم این است که از افراد تست گرفته شود و اگر این امر به این معناست که هر کس که بخواهد وارد جاده شود باید تست کرونا بدهد و هزینه این تست را پرداخت کند، چنین اتفاقی، نوعی "کاسبی" خواهد بود.»

با گذشت مدت زمان زیادی از شیوع کرونا در کشور، به نظر می‌رسد که ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا هنوز حاضر نیست از تجارب گذشته کشور در بحث مقابله با کرونا عبرت بگیرد. ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا در بسیاری از تعطیلات سال، اقدام به اعمال محدودیت در تردد نکرد و این مسئله به هجوم بسیاری از مسافران به نقاط مختلف کشور و افزایش شمار مبتلایان انجامید. سعید نمکی در همین راستا گفت: «اپیدمی کرونا را در دموکراتیک‌ترین کشورها نیز با خواهش و تمنا جمع نکردند و جاهایی باید از قانون استفاده شود.»

البته ستاد ملی مقابله با کرونا حتی در اعمال محدودیت در سفرها نیز عملکرد خوبی نداشته است و در تعطیلاتی که در سال جاری با آن مواجه بودیم در مقاطعی به مردم گفته شد که در یک بازه زمانی مشخص اجازه سفر کردن ندارند و همین امر باعث شد مردم قبل از تاریخ اعلام‌شده توسط ستاد ملی مقابله با کرونا، اقدام به سفر کنند و پس از پایان آن تاریخ به شهرهای خود بازگردند!

این بی‌تدبیری حتی به اذعان سخنگوی وزارت بهداشت نیز رسید و لاری در یک برنامه تلویزیونی گفت: «درباره سفرها در تعطیلات گذشته طوری این محدودیت‌‌ها اعلام شد که عملاً انگار به مردم گفته شد می‌توانید به‌مدت چهار روز به سفر بروید.»

حالا تنها چند هفته تا آغاز تعطیلات نوروزی باقیمانده است و سردرگمی ستاد ملی مقابله با کرونا در اعمال محدودیت در سفرهای نوروزی ادامه دارد؛ این تعلل ستاد در حالی است که به اذعان وزیر بهداشت ویروس کرونای انگلیسی در کل کشور چرخیده است و این ویروس علاوه بر سرایت‌پذیری بالا، مرگ و میر بیشتری نیز به همراه دارد.

وقتی بحث اعمال محدودیت در ترددها مطرح می‌شود بسیاری از مسئولین دولت از زیان‌های مالی که متوجه صنعت گردشگری و مشاغل شده است سخن به میان می‌آورند؛ برای مثال مدیرعامل راه آهن از زیان 2000 میلیارد تومانی شرکت‌های ریلی در دوران کرونا گلایه کرده و وزیر گردشگری نیز از تأثیر شیوع کرونا بر گردشگری صحبت کرده است.

بهانه جویی برای بازگشایی جاده‌ها و صدور مجوز برای فعالیت تورهای گردشگری در ایام کرونا به بهانه مشکلات اقتصادی در حالی صورت می‌گیرد که انجام روزانه تنها 25 هزار تست کرونا، بالغ بر 6 میلیارد تومان هزینه برای دولت در بر دارد و طبق اعلام سازمان بیمه سلامت، میانگین هزینه هر بیمار کرونایی در بیمارستان دولتی 5 میلیون و 400 هزار تومان است که 90 درصد هزینه‌های آن توسط بیمه سلامت و 10 درصد توسط مردم پرداخت می‌شود؛ از سوی دیگر فرسودگی کادر درمان، جایگزین کردن نیروهای جدید با مدافعان سلامتی که بر اثر کرونا به شهادت می‌رسند و مشکلات اجتماعی و روانی ناشی از فوت افراد برای خانواده‌ها، مسائلی نیستند که حتی با پرداخت هزینه‌های مالی قابل جبران باشند.

انتهای پیام/

 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک