دوشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ - ۴/۱۹/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۳۵۱۸۲
تاریخ انتشار: ۱۳۹۹/۱۲/۱۲ - ساعت ۱۳:۳۶

صادرات سیب درختی به هند متوقف شد/ تعلل در صدور گواهی عدم تراریختگی

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی از توقف صادرات سیب درختی به هندوستان خبرداد و گفت:تعلل وزارت جهادکشاورزی در صدور گواهی نامه عدم تراریختگی سیب های صادراتی شده، منجر توقف صادرات این محصول شده است.
صادرات سیب درختی به هند متوقف شد/ تعلل در صدور گواهی عدم تراریختگی,

سید رضا نورانی در گفت‌وگو با ایسنا، در این باره اظهار کرد: هندوستان سه ماه پیش اعلام کرد ۲۴ قلم کالای کشاورزی باید برای ورود به این کشور و ترخیص آن گواهینامه غیر تراریختگی داشته باشند. به همین دلیل تا ابتدای ژانویه زمانی برای ارائه گواهینامه NON_GMO تعیین کرد و سپس زمان آن را دوماه دیگر یعنی تا مارس تمدید کرد.

وی ادامه داد: تا امروز وزارت جهاد کشاورزی اقدامی برای صدور گواهینامه عدم تراریختگی سیب های درختی که قرار بود به این کشور صادر شوند، انجام نداده است و صادرکنندگان سیب درختی با ایست صادراتی مواجه شده اند و تا زمانی که گواهینامه عدم تراریختگی را دریافت نکنند امکان ترخیص سیب هایشان وجود ندارد.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی با اشاره به اینکه این تعلل‌ها، فرصت‌های طلایی را برای صادرات می‌گیرد، گفت: در حالی که بحث احتمال تراریختگی سیب آمریکایی مطرح شده این بهترین فرصت برای ایران بود که بتوانند از این فرصت استفاده کرده و سیب هایش را به هندوستان صادر کند، ولی متاسفانه این صادرات  اکنون متوقف شده است.

وی با اشاره به اینکه بازار هندوستان کشش واردات ۵۰۰ هزار تن سیب  ایران را دارد، گفت: بیش از یک میلیون تن سیب درختی در سردخانه ها موجود است که بایستی ۵۰۰ هزار تن از آن صادر شود و ۵۰۰ هزار تن  دیگر هم برای مصرف داخلی تا آخر فروردین ماه مورد استفاده قرار بگیرند.

به گفته وی در حال حاضر تراریختگی مورد قبول بسیاری از کشورها نیست و در هند هم اگر محصولات تراریخته باشد به هیچ عنوان ترخیص نمی شود و این در حالی است که ما می‌دانیم سیب های درختی ایران تراریخته نیست.

وی با بیان اینکه در تصمیم‌گیری و توسعه صادراتی ضعیف هستیم، تصریح کرد: نیاز است تمام مسئولین تصمیم‌گیر در ارتباط با توسعه صادراتی دور یک میز جمع شود و تصمیمات سریع گرفته شود. بایستی مدیریت صادرات فعال تر باشد تا مشکلات این بخش نیز حل شود.

انتهای پیام

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک