چهارشنبه ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ - ۹/۲۲/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۴۳۳۶۰
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۵/۱۲ - ساعت ۱۵:۲

بی‌توجهی مسئولان به تلف‌شدن ۱۹۰ تن ماهی در "لردگان"/ چه‌کسی پاسخگوی زیان تولیدکنندگان است؟

گروه استان‌ها ـ به‌نظر می‌رسد برخی از مسئولان در عدم ارائه دلایل تلف‌شدن ۱۹۰ تن ماهی قصور جدی دارند و مشخص نیست برای چه علتی سرپوش بر مشکلات یک پتروشیمی می‌گذارند و به‌راحتی از مشکل بزرگ مردم می‌گذرند.
بی‌توجهی مسئولان به تلف‌شدن ۱۹۰ تن ماهی در "لردگان"/ چه‌کسی پاسخگوی زیان تولیدکنندگان است؟,
تلف شدن 190 ماهی در مزارع شیلات لردگان به‌دلیل آلودگی رودخانه سندگان که ناشی از پتروشیمی لردگان بوده است شیلات‌داران را متضرر کرد و آنان نه‌تنها خسارتی دریافت نکردند بلکه درگیر کارهای اداری شدند تا شاید با گذشت زمانی طولانی این خسارت پرداخت شود.

این در حالی است که اکنون شرایط اقتصادی نابسامان و بی‌ثبات است و مشخص نیست میزان خسارت چقدر برآورد خواهد شد و در صورت برآورد، تا چه‌مقدار، ضررهای وارده را جبران خواهد کرد.

لذا نباید تنها به صنعت اندیشید و مشاغل و تولیدات دیگر را نادیده گرفت تا نابود شوند تا جایی که آرام آرام تعطیل شوند، پتروشیمی لردگان تا این زمان سخنی در این زمینه نگفته است و گویا حاضر نیست عنوان کند که خروجی پتروشیمی عامل تلف شدن 190 تن ماهی بوده است.

محمد کریمی، مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی استان پیش‌تر به خبرنگار تسنیم گفته بود: آلودگی محرز شده است و در بالادست رودخانه نزدیک پتروشیمی آلودگی خیلی بالا بوده است، همچنین در ورودی مزارع شیلات که تلفات داشته است، آلودگی وجود داشت و به ما رسماً اعلام شد.

اسلامی، یکی از شیلات‌داران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: مشکل آلودگی برای بار اول نیست که ایجاد شده است، هنوز هم خسارات دفعات قبل را به‌درستی پرداخت نکردند.

 آلودگی‌های متعدد پتروشیمی لردگان پایش و رصد می‌شود

شهرام احمدی، مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در  شهرکرد، ابراز کرد: علت تلفات مزارع پرورش ماهی به‌دلیل پتروشیمی را باید متولی خودش با توجه به اطلاعاتی که در اختیارشان می‌گذاریم در مورد پارامترهای آب و آزمایشگاه‌های تخصصی خودشان، بگوید. تلفات و علت را باید مرجع تخصصی اعلام کند که شیلات و دامپزشکی هستند.

احمدی تأکید کرد: پتروشیمی در سال 87 از سازمان حفاظت محیط زیست مرکزی مجوز گرفت یعنی مطالعات ارزیابی زیست‌محیطی را انجام دادند و مجوز گرفتند. سال گذشته تقریباً مراحل احداث تکمیل شد و به‌صورت آزمایشی شروع به فعالیت کردند.

احمدی تصریح کرد: تکلیف ما نظارت بر رعایت استانداردهای زیست‌محیطی در مورد آب، خاک و هوا است در همین راستا سال گذشته با شروع فعالیت آزمایشی در ابتدا تست‌های ما نزدیک به استاندارد بود که اگر مشکلی وجود دارد قبل از فعالیت رسمی برطرف شود.

وی اضافه کرد: اما بعد در همان سال گذشته به‌دلیل مشکل فنی آلودگی شدید داشتند و یک روز خروجی مواد آلاینده صورت گرفت که رودخانه آلوده شد بلافاصله ما آنالیزهای لازم را انجام دادیم و هیئت‎های مختلف کارشناسی به محل فرستاده شد و اخطارهای لازم داده شد حتی به مقام قضایی گزارش ارسال شد و پتروشیمی لردگان کمبودها را برطرف کرد.

احمدی عنوان کرد: پتروشیمی لردگان جزو پتروشیمی‌هایی است که تقریباً تجهیزات لازم برای رعایت استانداردهای زیست‌محیطی را نصب کرده است و بعد تقاضای پروانه بهره‌برداری داشتند، با وجود مشکل مخالفت کردیم اما وقتی تصفیه‌خانه‌ها تکمیل شد و پارامترها به استاندارد رسید مجوز بهره‌برداری صادر شد و رسماً فعالیت را آغاز کرد.

وی خاطرنشان کرد: امسال هم یک روز بر اثر مشکل فنی آلودگی ایجاد شد بلافاصله ما پارامترها و اخطارهای لازم را دادیم و مسئولان پتروشیمی پذیرفتند که گویا موقتی بوده است و جهت رفع این مشکل و سایر مشکلات مدتی فعالیتشان تعطیل شد.

احمدی تأکید کرد: در چند هفته گذشته هم یک هیئت کارشناسی به محل فرستاده شد و برای عدم ایجاد این مشکل و پایش مدام تجهیزات از جمله نصب سنسورهای پایش آن‌لاین در خروجی‌های پتروشیمی تکلیف شد که برخی اجرا شده است.

وی تصریح کرد: در زمینه نمونه‌گیری آزمایشگاه معتمد سازمان حفاظت محیط زیست قراردادی منعقد شده است و به‌صورت دوره‌ای و منظم باید آزمایشگاه حفاظت محیط زیست نمونه‌برداری کند و گزارش را به ما بدهد.

احمدی گفت: نظارت‌های سرزده نیز در دستور کار است و تلاش می‌شود با پایش و نظارت شبانه‌روزی تولید که شعار سال است در جریان باشد و هم جلوی تخریب محیط زیست گرفته شود که ما در حفاظت از محیط زیست هیچ گونه مماشاتی نخواهیم داشت.

 پیگیری‌ها در مورد علل تلف‌شدگی 190 تن ماهی بی‌نتیجه ماند

پیگیری و سؤالات خبرنگار تسنیم در خصوص قسمتی از ماهیانی که به سردخانه رفت و میزان اصلی آن بی‌نتیجه ماند، همچنین علت و دلایل اصلی تلف‌شدگی ماهی که باید اداره دامپزشکی استان اعلام کند نیز بی‌جواب مانده است، پیگیری‌هایی که چندین روز مداومت داشت اما جوابی از این اداره دریافت نشد.

به‌نظر می‌رسد برخی از مسئولان در عدم ارائه دلایل تلف شدن 190 تن ماهی، قصور جدی دارند و مشخص نیست برای چه علتی، سرپوش بر مشکلات یک پتروشیمی می‌گذارند و به‌راحتی از این مشکل بزرگ مردم می‌گذرند.

انتهای پیام/7540/ی+

 
 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک