یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ - ۶/۲۵/۲۰۲۲ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس گزارش | کد خبر: ۲۸۴۴۸۶۱
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۶/۲۹ - ساعت ۱۴:۱۲
گزارشی از معضل سگ های ولگرد در شیروان؛

ساماندهی سگ های ولگرد بدون پشتوانه مالی/ حامیانی که حمایت نمی شوند

سگ‌های بی پناه ، معضل اکثر شهرهاست که شهر شیروان نیز از آن مصون نمانده است. سال‌های متمادی است که پرسه زنی و بالارفتن جمعیت سگ‌های ولگرد در سطح این شهر، علاوه بر هراس شهروندان، به یکی از دغدغه‌های اصلی آنان نیز تبدیل شده است.
ساماندهی سگ های ولگرد بدون پشتوانه مالی/ حامیانی که حمایت نمی شوند,

به گزارش پایگاه خبری شیروان، چند سالی می‌شود که سگ‌های بی پناه به شهرها کوچ کرده‌اند و در این میان، مردم خواستار جمع آوری اصولی سگ‌های ولگرد هستند تا با ایجاد مراکز نگهداری از سگ‌های بی پناه، مردم نیز از گزند سگ‌ها در امان بمانند.

اگر چه سگ از دوستان قدیم بشر محسوب شده و بیش از هزاران سال از اهلی شدن این حیوان و نقش مفید آن در زندگی بشر می گذرد، ولی با شناخت  برخی از بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان و به مخاطره افتادن سلامت انسان‌ها، امروز در هیچ نقطه‌ای حضور آزاد سگهای بدون صاحب در خیابان‌ها امر پذیرفته شده نیست و لازم است اقدامات اساسی در خصوص کنترل اصولی این حیوانات به عمل آید که در این راستا و بر اساس مفاد بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و ... و جمع آوری حیوانات بلاصاحب و دفع حیوانات مریض مزاحم و ولگرد را وظایف شهرداری دانسته است.

 

اتلاف سگ ها با آمپول آزار دهنده است

خانم ز.د از فعالان و مدافعان حقوق حیوانات در شهر شیروان در گفتگو با خبرنگار ما گفت: واقعا آزار دهنده است که سگ ها و حیوانات مظلوم را پس از دستگیری با یک آمپول اتلاف می کنند.

وی گفت: مدتی است که به همراه خانواده پیگیر هستیم تا بتوانیم مرکز نگهداری حیوانات را در شیروان راه اندازی کنیم ولی موفق نشدیم چون شهرداری فقط دم از تسهیلات می زند و می گوید که باید زمین از خودتان داشته باشید.

خانم "د" افزود: پس از تقاضای زمین از شهرداری با ارگان های دیگری همچون محیط زیست و فرمانداری و .... ارتباطاتی گرفتیم که پس از کش و قوس های فراوان قرار شد در روستای گرزو زمینی را در اختیار ما قرار دهند.

این شهروند شیروانی با بیان اینکه اداره دامپزشکی هرچند روز یک نفر دامپزشک را برای اتلاف سگ ها می فرستد و ضایعات کشتارگاه شیروان نیز به جاهای دیگر یا خارج از شهرستان منتقل می شود، گفت: از شهرداری در خواست کردیم تا از محل شن شویی شن وماسه برای ساخت پناهگاه، اداره دامپزشکی شخصی را برای واکسیناسیون و عقیم سازی سگ ها و کشتارگاه نیز ضایعات کشتارگاه را برای تغذیه حیوانات متعهد شوند ولی قصد همکاری ندارند.

وی با بیان اینکه بنده قصد نگهداری و تیمار این حیوانات را دارم و تقاضای همکاری ارگان ها را دارم، اضافه کرد: وقتی پناهگاه راه اندازی شود، پیمانکار سگ های ولگرد را تحویل پناهگاه خواهد داد و پس از واکسینه شدن و ... پلاک کوبی به محل زندگی خود بر گردانده می شوند.

 

سگ های مریض جمع آوری و از طریق مرگ آرام تلف می شوند

کارشناس واحد خدمات شهری شهرداری شیروان در گفتگو با خبرنگار ما اظهار داشت: دستور عمل کنترل و جمع آوری حیوانات ناقل بیماری یا سگ های ولگرد را وزارت خانه صادر کرده است.

مهدی حسین زاده اظهارکرد: کار گروه سازمان امور شهری شامل فرمانداری، ریاست مرکز بهداشت، سازمان دامپزشکی، محیط زیست و دادستانی طبق دستورالعمل موارد را بررسی و اعمال نظر می کنند.

وی افزود: براساس دستور عمل و بخش نامه  و کار گروهی که داریم جلسات متعددی برگزار کردیم و تصمیماتی گرفته شد و شرح وظایف هر بخش هم مشخص شد و همکاری بین واحدها خوب بوده اما یک سری مشکلاتی داریم.

وی گفت: یکی از دلایل تردد گله ای سگ ها در سطح شهر به دلیل فرارسیدن فصل جفت گیری سگ ها که هر شش ماه یکبار در  شهریور و اول پاییز و دیگری ماه های بهمن و اسفند است که منتهی به ایام عید نوروز می شود.

حسین زاده ادامه داد: دلیل دیگر گسترش محدوده شهر ها واتصال به روستا های اطراف شهر از جمله روستای خانلق ، چلو و یا شهرک های اطراف است.

وی تاکید کرد: در مراکزمتعدد خرید ضایعات در شهرک ها ، سگ هایی نگهداری می شوند که به خوبی تغذیه نمی شوندو از ساعت 21 شب روانه شهر می‌شوند.

وی ادامه داد: در جلسات مختلف از دهیار های روستاهای چَلو و خانلق دعوت کردیم تا در کنترل حیوانات به ما کمک کنند ولی آن ها نیز مشکلات خودشان را داشتند.

وی خاطرنشان کرد: قبل از شروع بیماری کرونا ۲ الی ۳ اکیپ سگ های ولگرد را می گرفتند اما از زمانی که بیماری کرونا شروع شد به دلیل ترس از ناقل بودن سگ ها، این کار را متوقف شد.

وی افزود: به پیشنهاد فرمانداری و شبکه بهداشت نرخ زنده گیری هر قلاده سگ را از سی هزار تومان به پنجاه هزار تومان افزایش  دادیم و مقرر شد اگر کسی سگ ولگردی را گرفته باشد وانت برای تحویل ارسال شود.

حسین زاده ادامه داد: در حال حاضر نیز در ازای هر قلاده سگ که تحویل شهرداری داده شود 70 هزار تومان  پرداخت می شود و سگ ها به یک کانکس در واحد سنگ شکن در تپه خانلق به طور موقت برای یکی و دو روز انتقال داده می شوند و سپس با  هماهنگی با سازمان دامپزشکی، دام پزشک از طریق مرگ آرام سگ ها را تلف می کند.

 حسین زاده با بیان اینکه مرگ آرام این گونه است که دام پزشک ۲سی سی از یک نوع آمپول به سگ تزریق کرده و سگ طی ۱۵ ثانیه بدون درد تلفمی شود، اظهارکرد: مرگ آرام هم با تایید دام پزشکی و بعد از بررسی و تایید بیماری توسط دامپزشک انجام می شود.

وی با بیان اینکه سگ هایی که گرفته می شود یا بیمار و یا  پیرهستند، گفت: گرفتن سگ هایی که پیر و بیمار نباشند، بسیار دشوار است و چنانچه سگ سالمی زنده گیری شود بسیار خرسندیم  متقاضی نگه داری برای حیوانات پیدا شود.

وی ادامه داد: سال 97، ۴۵۰  ، سال ۹۸، ۳۷۰ ، سال ۹۹، ۱۵۰  و در سال ۱۴۰۰ هم  تعداد کمتری سگ جمع آوری کرده ایم، اظهارداشت: چندین بار با فرمانداری برای همکاری با شهرداری در خصوص هماهنگی با روستا های اطراف و دامپزشکی برای پلاک کوبی سگ های دامداری های اطراف مکاتبه شده تا از رهاسازی سگ ها جلوگیری شود.

وی ازهجوم سگ های عشایر که از یکی و دو ماه پیش در اطراف شیروان ساکن شده اند، خبر داد و گفت: همچنین باتوجه به خصوصیات ذاتی و چند قلو زایی سگ ها که هر شش ماه ۷ توله به دنیا می آورند، برای گرفتن سگ های مولد هزینه بیشتری در نظر گرفتیم.

مسئول واحد خدمات شهری شهرداری شیروان با بیان اینکه  فرمانداری و شبکه بهداشت و سایر ارگان ها باید با شهرداری همکاری بیشتری بکنند، گفت: در صورت گاز گرفتگی افراد توسط سگ، واکسیناسیون هاری در سه مرحله برای انسان بیش از یک میلیون تومان هزینه دارد بنابراین جمع آوری و کنترل سگ ها هزینه اش به مراتب کمتر از این میزان و چیزی حدود ۱۰۰ هزار تومان است.

حسین زاده گفت: یک راننده  و اکیپی دو نفره بصورت گشتی اقدام به جمع آوری سگ های ولگرد می کنند و سامانه ۱۳۷ برای تماس مردم در نظر گرفته شده است.

 

وظیفه اداره بهداشت  تنها نظارت بر بهداشت است

مسئول کنترل بیماری های واگیردار مرکز بهداشت شهرستان شیروان نیز در گفتگو با خبرنگار ما گفت: در بحث سگ های ولگرد  در سطح شهرستان، استان و کشوری کارگروهی وجود دارد به نام کارگروه اتلاف حیوانات ناقل که شبکه بهداشت در سطح شهرستان، دانشگاه علوم پزشکی در سطح استان و وزارت بهداشت در سطح ملی مسئول آن است.

موسی محزون افزود: این کارگروه شامل اعضای مختلفی است که ریاست آن با فرمانداری، دبیر جلسه شهرداری و بهداشت، دامپزشکی، نیروی انتظامی و دادستانی اعضای این کارگروه هستند.

وی اظهار داشت: وظیفه اداره بهداشت در این کارگروه، پس از زنده گیری حیوانات نظارت بر نحوه اتلاف و دفن بهداشتی و درست انجام شدن کار است و جز این هیچ نقش دیگری ندارد.

محزون با بیان اینکه در مقوله مبارزه با سگ های ولگرد با دو گزینه انسانی و حیوانی مواجه هستیم، گفت: بحث حیوانی آن مربوط به اداره دامپزشکی است اما در بحث انسانی که مورد گزیدگی سگ سانان قرار گرفته است تزریق واکسن و سرم تراپی با اداره بهداشت است.

مسئول کنترل بیماری های واگیردار مرکز بهداشت شیروان تصریح کرد: در سال جاری تاکنون 482 مورد سگ گزیدگی در سطح شهرستان اتفاق افتاده است که 90 درصد آن توسط حیوانات خانگی در روستاها اتفاق افتاده است.

وی همچنین گفت در سه ماهه اول سال بالاترین میزان بروز گزیدگی بر اساس جمعیت منطقه مربوط به کارخانه قند  با 5/37 درصد در 1000 نفر، روستای کوسه 35 درصد در 1000 نفر  و شهر قوشخانه 33 درصد در 1000 نفر بوده که در آمار کلی منطقه بخش قوشخانه بیشترین میزان حیوان گزیدگی را دارد.

محزون در مورد واکسیناسیون هاری ادامه داد: بیشتر واکسن های هاری وارداتی بوده و از کشورهای فرانسه و هند وارد می شود که برای هر فردی که مورد گزش قرار بگیرد و بار اول آن باشد سه فاز واکسن تزریق می کنیم که اگر محاسبه بکنیم درمان کامل برای هر نفر 2 میلیون تومان هزینه دارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر واکسیناسیون کامل حیوانات خانگی و حتی ولگرد توسط اداره دامپزشکی صورت پذیرد دیگر نیازی نیست که واکسیناسیون هاری بر روی انسان انجام پذیرد که متاسفانه این مشکل در کل کشور حاکم است.

محزون گفت: هاری تنها بیماری است که صد در صد کشنده است و اگر حیوان هاری به انسان حمله کند و مورد گزش قرار دهد و واکسیناسیون انجام نپذیرد، قطعا کشنده است و از علائم هاری در انسانها حمله کردن وحشی وار به سایر انسانهاست.


انتهای پیام/ حق بین

 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک