یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ - ۶/۲۵/۲۰۲۲ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۴۵۲۳۲
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۷/۱۱ - ساعت ۱۱:۵۰

هنرمند شیروانی رتبه اول فستیوال موسیقی بخشی‌گری ازبکستان را کسب کرد

حسین ولی نژاد هنرمند شیروانی رتبه اول دومین فستیوال بین‌المللی موسیقی بخشی گری در کشور ازبکستان را کسب کرد.
هنرمند شیروانی رتبه اول فستیوال موسیقی بخشی‌گری ازبکستان را کسب کرد,

به گزارش عصر اترک از شیروان ، حسین ولی نژاد به عنوان تنها نماینده بخشی گری از ایران در دومین فستیوال بین المللی موسیقی بخشی گری که بتازگی در کشور ازبکستان برگزار شد، حضور داشت که تندیس جشنواره بین المللی و سه تندیس نشان هنری را کسب کرد.

استاد حسین ولی نژاد، بخشی شیروانی مردادماه سال ۹۸ همچنین دیپلم افتخار و جایزه ٥٠٠ دلاری جشنواره بین المللی موسیقی اقوام راه ابریشم ٢٠١٩ را در کشور ازبکستان از آن خود کرد.

این هنرمند موسیقی مقامی که نشان درجه ۲ هنری را نیز دارد پیش از این هم در جشنواره های ملی و بین المللی مختلف افتخارات زیادی کسب کرده بود.

حسین ولی نژاد از اساتید بزرگ نوازندگی دوتار و از مهم‌ترین راویان فرهنگ موسیقایی شرق ایران-خراسان است  و سلطان رضا،علی بخشی گل افروز،حاج حیدر کارگر،همراه بخشی گل افروز و داوود بخشی گیلانی از مهمترین اساتید وی بوده اند.

کسب عنوان پدیده در جشنواره بین المللی بیت و حیران سال ۱۳۹۰، حضور در بیش از ۱۰۰ برنامه فرهنگی هنری در سطح ملی و استانی،حضور در بیش از ۵۰ جشنواره موسیقی نواحی در سطح استانی و ملی،دریافت نشان درجه ۲ هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد از مهمترین سوابق و افتخارات هنری وی محسوب می شود.

 استاد حسین ولی نژاد معروف به حسین بخشی متولد ١٣٤٠ فرزند استاد مرحوم «بخشی سلطان رضا» از دوتار نوازان و خوانندگان برجسته شیروان است.

حسین ولی نژاد آموزش دوتار را نزد پدرش و در محضر اساتیدی همچون همراه بخشی گلیانی، حاج حیدر کارگر، علی اکبر بخشی گلیانی فرا گرفته که بیش از ۳۰ سال سابقه فعالیت مستمر در حوزه موسیقی مقامی و در جشنواره های مختلف موسیقی موفق به کسب مقام های برتر شده است.

هم اکنون ۱۵۰ نفر در عرصه موسیقی مقامی شیروان فعالیت دارند.  

تاکنون شماری از هنرمندان این شهرستان در زمینه موسیقی مقامی موفق به کسب مقام های کشوری و بین المللی شده اند و این زمینه خوبی برای ترویج این رشته از موسیقی است.  

پیشتر، مسئولان شهرستان از پی گیر راه اندازی نخستین آموزشگاه موسیقی در این شهرستان خبر داده بودند.  

شهرستان ۱۵۷ هزار نفری شیروان در شرق بجنورد واقع است که بیشتر مردمان این خطه به زبان کرمانجی تکلم می کنند و موسیقی مقامی هم با زندگی آنها عجین گشته است.  

سال ۱۳۹۴ نیز استان خراسان شمالی میزبان برگزاری فستیوال بین‌المللی موسیقی مقامی با حضور پنج کشور آسیای میانه بود. 

کشورهای ترکمنستان، تاجیکستان، ازبکستان، پاکستان و افغانستان در این جشنواره شرکت و به اجرای برنامه های متنوع موسقایی پرداختند. 

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک