پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ - ۷/۶/۲۰۲۲ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۴۶۴۷۶
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۰۸/۲۴ - ساعت ۱۱:۳۷
نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی:

بررسی خارج از دستور طرح واردات خودرو در صحن/ احضار وزیر صمت به مجلس در خصوص گرانی خودرو

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: پس از تایید شورای نگهبان و رای نمایندگان، مصوبه ابلاغ و روند اجرای قانون آغاز می شود. پس از این مرحله، دارندگان ارز خارجی با منشا مشخص و صادرکنندگان تایید شده ذیل قانون، می توانند اقدام به واردات خودرو کنند.
بررسی خارج از دستور طرح واردات خودرو در صحن/ احضار وزیر صمت به مجلس در خصوص گرانی خودرو ,

علی جدی در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک در شیروان، با اشاره به آخرین تصمیمات مجلس در خصوص واردات خودرو گفت: در ماده ۴ طرح ساماندهی بازار خودرو که موضوع واردات خودرو ذیل آن مطرح شده، طی هفته جاری خارج از دستور در صحن مطرح می شود تا نمایندگان در خصوص آن تصمیم نهایی را اتخاذ کنند.

جدی افزود: اکثر نمایندگان معتقدند در شرایط فعلی که بازار خودرو دچار نوسانات پی در پی قیمتی است، واردات خودرو می تواند بخش قابل توجهی از توازن مورد نیاز را به این بازار بازگرداند. ضمن اینکه این مصوبه باعث شکست انحصار و رقابتی تر شدن بازار خودرو می شود.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی در خصوص رفع ایرادات شورای نگهبان درباره موضوع واردات خودرو گفت: شورای نگهبان ۲ ابهام اصلی را مطرح کرده بود، نخست تفسیر خاصی است که شورا در خصوص منشا ارزهای خارجی داشت، شورای نگهبان این نگرانی را مطرح کرد که عدم تعیین منشا ارزهای خارجی، باعث جمع آوری ارز کف بازار داخلی شده و این ابهام در کمیسیون به این شکل اصلاح شد که،« واردات خودرو از منشا ارز خارجی، تنها با تایید بانک مرکزی صورت خواهد گرفت» و ضرورت تایید بانک مرکزی به قانون قبلی اضافه شد.

وی با بیان اینکه ایراد دیگر شورای نگهیان نیز مربوط به با تیراژ واردات و کیفیت خودروهای وارداتی بود، افزود: بر اساس تصمیم نمایندگان حجم تیراژ واردات به هیات وزیران واگذار شد که در این زمینه تصمیم سازی های لازم را صورت دهد. دولت تیراژ مورد نیاز برای واردات را از محل مابه التفاوت تولید داخلی و نیاز موثر داخلی تشخیص خواهد داد و اعداد و ارقام مرتبط با آن را اعلام خواهد کرد.

جدی گفت: از سوی دیگر در بحث ساز و کار نظارت بر صادرات خودرو و اینکه خودروها و قطعات داخلی در قالب صادرات از کشور خارج و در ادامه به اسم خودروی وارداتی وارد کشور نشوند، قرار شد وزارت صمت، ساز و کار موثری برای نظارت عالیه تهیه و به مجلس اعلام کند.

وی تصریح کرد: در واقع صادرات خودرو، قطعات و بخش های مرتبط با نیرو محرکه باید به درستی انجام شود تا از طریق این طرح تکانه های صادراتی نیز صادر شود.

جدی با اشاره به اظهارات اخیر وزیر صمت در این خصوص که هر روز تعداد ۷۰۰ دستگاه به تولید روزانه خودروی کشور افزوده خواهد شد، گفت: این اظهارات بیشتر حاشیه ای است چراکه در طرح مرتبط با واردات خودرو، اشاره شده که از محل مابه التفاوت تولید داخل و نیاز داخل، میزان تیراژ واردات خودرو تعیین خواهد شد و اگر دولت بتواند تقاضاهای موجود در بازار را با افزایش تولید پاسخ دهد و قیمت ها را تعدیل سازد، مجلس حمایت می کند، اما تجربه سالهای اخیر بیانگر آن است که علی رغم وعده هایی که دولت اعلام می کند، افزایش تولید صورت نمی گیرد.

نایب رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار کرد: یکی از دلایل افزایش قیمت نجومی قیمت خودرو، فقدان توزان در نظام عرضه و تقاضای بازار است و تا زمانی که عرضه و تقاضا متعادل نشوند، افزایش قیمت پراید ناگزیر است.

جدی تاکید کرد: وقتی برای یک خودروی تولید شده ۳ متقاضی و بیشتر وجود داشته باشد، نرخ خودرو روند افزایشی را تجربه خواهد کرد بنابراین نمایندگان برای ایجاد توازن در بازار،  رای به واردات خودرو داده اند تا تعادلی میان عرضه و تقاضا در بازار ایجاد شود.

نماینده شیروان ادامه داد: از سوی دیگر، خودروسازان ایرانی تلاش برای کاهش قیمت تمام شده خودروی داخلی نمی کنند و این روند باعث شده تا مدام قیمت خودرو در کشور افزایش پیدا کند در حالی که شرکت های خودروسازی از طریق کاهش هزینه های تولید، افزایش بهره وری، استفاده از رویکردهای خلاقانه و..باید به گونه ای برنامه ریزی کنند که قیمت تمام شده تولید خودرو در کشور کاهش پیدا کند.

وی گفت: با توجه به اهمیت موضوع قرار است، طی هفته جاری وزیر صمت راهی کمیسیون صنایع و معادن شود تا در خصوص سوءمدیریت هایی که در بحث قیمت تمام شده تولید خودرو شکل گرفته، نوسانات پی در پی قیمت این محصول و راهکارهای کاهش قیمت خودرو به پرسش های نمایندگان پاسخ دهد.

نماینده مردم شیروان در مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا زمانی برای اجرای طرح واردات خودرو پیش بینی شده است؟گفت: در حال حاضر مجلس، زمانی را  برای آغاز این طرح پیش بینی نکرده اند با تایید شورای نگهبان و رای مثبت نمایندگان، مصوبه نمایندگان ابلاغ خواهد شد و بلافاصله دولت روند تهیه پیوست های اجرایی را آغاز خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: پس از این مرحله داندگان ارز خارجی با منشا مشخص و صادرکنندگانی که ذیل قانون تایید شده اند، می توانند واردات خودرو را آغاز کنند.

انتهای خبر/حق بین

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک