پنج شنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱ - ۷/۶/۲۰۲۲ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۵۰۸۴۰
تاریخ انتشار: ۱۴۰۰/۱۱/۰۵ - ساعت ۱۴:۶
نایب رئیس کمیسیون صنایع مطرح کرد؛

رفع دغدغه مواد اولیه تولید با تامین مالی زنجیره‌ای

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی گفت: با تامین مالی زنجیره‌ای، نقدینگی مجموعه‌های تولیدی و مواد اولیه آنها به راحتی تامین و کمک خوبی برای تولید خواهد شد.
رفع دغدغه مواد اولیه تولید با تامین مالی زنجیره‌ای,

علی جدی، در گفت و گو با خبرنگار عصر اترک در شیروان درباره مزایای طرح تامین مالی زنجیره‌ای اظهار داشت: مبحث تامین مالی زنجیره‌ای بر این نکته تاکید دارد که زنجیره ابتدایی مواد اولیه مورد تامین قرار گیرد و محصول آن برای حلقه دیگر در زنجیره بعدی به عنوان مواد اولیه استفاده شود. 

نایب رئیس کمیسیون صنایع در مجلس شورای اسلامی در ادامه یادآور شد: حرکت فوق کار خوبی به حساب می آید، اما چگونگی انجام آن بسیار حائز اهمیت است زیرا در کنار توانایی یاری رساندن به کار تولید و انجام کمک های فراوان در این زمینه، ولی  نگرانی هایی هم درخصوص نحوه اجرا آن وجود دارد. شکی نیست در صورتیکه به زنجیره‌های پتروشیمی، نساجی و موادغذایی کمکی صورت گیرد که در نهایت به تامین مالی آن  بیانجامد کارهای خوبی می توان انجام داد، ولی همانطور که اشاره شد، نتیجه مثبت این کار مشروط به اجرای صحیح است.

نماینده مردم شیروان در خانه ملت اضافه کرد: برخی مواقع طرح‌های خوبی وجود دارد، اما ایرادهای آن در اجرا به نمایش در می آید و کار را همین موارد قفل می کند. قیمت مواد اولیه اکنون بالا است، بنابراین هزینه سرمایه گذار برای گردش کار کارخانجات افزایش یافته که به دنبال آن تامین نقدینگی هم به سختی انجام می گیرد. تامین مالی زنجیره‌ای مورد اشاره چنانچه به کمک آید نقدینگی مجموعه های تولیدی و مواد اولیه آنها به راحتی تامین خواهد شد و کمک خوبی محسوب می شود.

وی درباره تاثیر طرح تامین مالی زنجیره‌ای در کاهش نقدینگی و خلق پول نیز اظهار داشت: بانک می‌تواند بدون آنکه پولی جابه جا کند، در عمل مواد اولیه را در این زنجیره به صورت روان ایجاد کند و پشتیبانی مالی هم ایجاد شود تا کار تولید کنندگان راحت تر صورت گیرد و از میزان دغدغه تامین موارد اولیه کاسته شود. 

جدی درباره ایجاد شفافیت در اعطای تسهیلات و جلوگیری از انحراف صنایع نیز بیان کرد: این مسئله هم بستگی به نحوه اجرا دارد. چنانچه وزارت صمت در بخش کالای تولیدی نظارت انجام دهد و بحث سامانه جامع انبارها را به اجرا درآورد، در عمل گردش کالا را در زنجیره ها مدیریت کرده است، این گردش کالا بسیار مهم است و وقتی  در کنار یک تامین مالی از سوی بانک‌ها قرار  گیرد، این مسئله شفافیت را بالا خواهد برد ولی در صورتیکه در بحث گردش کالا توسط سامانه جامع تجارت مقداری خلل ایجاد شود ممکن است که در بعضی نقاط محل سوءاستفاده شود.

نایب رئیس کمیسیون صنایع در ادامه افزود: وقتی بخش زیادی از مواد اولیه در زنجیره به تامین درآید به خودی خود بخش زیادی از  تامین سرمایه در گردش حل خواهد شد زیرا قسمت اعظمی از آن به تامین مواد اولیه برمی گردد و چنانچه بانک ها به معنای واقعی در این زمینه به کمک آیند، جای امیدواری وجود دارد زیرا از مختل شدن تولید جلوگیری خواهد شد.

انتهای خبر/حق بین

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک