چهارشنبه ۱۵ تیر ۱۴۰۱ - ۷/۶/۲۰۲۲ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس ورزشی | کد خبر: ۲۸۵۳۳۵۶
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۱/۱۱ - ساعت ۹:۱۷

بزرگترین مسابقات کشتی با چوخه کشور در خراسان شمالی آغاز شد

کشتی با چوخه اسفراین به عنوان بزرگترین رویداد که همه ساله ۱۴ فروردین ماه با حضور بیش از ۵۰ هزار تماشاگر مشتاق در گود چشمه زینل خان اسفراین برگزار می‌شد، امسال به علت تقارن با ماه مبارک رمضان، یازدهم فروردین ماه برگزار می‌شود.
بزرگترین مسابقات کشتی با چوخه کشور در خراسان شمالی آغاز شد,

به گزارش عصراترك،‌  کشتی با چوخه رویدادی ملی است که همت جهادی همه مسئولین ستاد را برای برگزاری هرچه بهتر مسابقات می‌طلبد.

کشتی سنتی با چوخه خراسان شمالی از ورزش‌های پرطرفدار در این خطه است که در سال ۸۷ به عنوان میراث معنوی به شماره ۳۰ در فهرست آثار ملی میراث ناملموس ثبت شده است.

چوخه واژه‌ای کردی و نام لباسی است که کشتی گیران این رشته به تن می کنند که از شنل کوتاهی که کشتی گیران آن را با شال سفیدرنگی محکم می کنند تشکیل شده و از آنجا که این کشتی از قدیم الایام در بین عشایر کرد شمال خراسان مرسوم بوده به نام کشتی باچوخه معروف شده است.

مسابقات امسال به یاد ۱۱۰ شهید ورزشکار استان برگزار می شود كه در این دوره،  ۲۴۰ ورزشکار از استان‌های کشور ( در قالب ۱۴تیم)  در پنج وزن ۶۵ کیلوگرم ، ۷۴، ۸۴ ، ۹۶ کیلو و مثبت ۹۶ کیلوگرم با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

 از مدت ها قبل، مسئولان استان و شهرستان اسفراین با فراهم سازی راه های دسترسی و دیگر تمهیدات خود را برای برگزاری شکوهمند این مسابقات مهم و هیجان انگیز  آماده کرده اند.

امروز بیش از ۵۰ هزار تماشاگر از راه های دور و نزدیک برای تماشای بزرگترین رقابت های کشتی با چوخه کشور وارد اسفراین خواهند شد.

 

انتهای پیام/ رحمانی 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک