یکشنبه ۵ تیر ۱۴۰۱ - ۶/۲۵/۲۰۲۲ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۵۴۸۶۷
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۲/۲۰ - ساعت ۱۷:۰
مدیرکل بیمه سلامت خراسان شمالی خبر داد:

کلیه مراکز درمان ناباروری موظف به اجرای طرح حمایت بیمه ای از زوجین هستند/ افراد فاقد بیمه، مدارک درمان ناباروری را به سازمان های بیمه گر ارائه دهند

محسن رعنایی گفت: ضوابط پوشش بیمه‌ای خدمات درمان ناباروری در آذرماه سال ۱۴۰۰، از طریق شورای عالی بیمه به سازمان های بیمه گر و متعاقبا ادارات کل بیمه در سراسر کشور ابلاغ شد.
کلیه مراکز درمان ناباروری موظف به اجرای طرح حمایت بیمه ای از زوجین هستند/ افراد فاقد بیمه، مدارک درمان ناباروری را به سازمان های بیمه گر ارائه دهند,

محسن رعنایی، مدیرکل بیمه سلامت خراسان شمالی در گفتگو با خبرنگار عصراترک با اشاره به اینکه ضوابط پوشش بیمه‌ای خدمات درمان ناباروری در آذرماه سال ۱۴۰۰، از طریق شورای عالی بیمه به سازمان های بیمه گر و متعاقبا ادارات کل بیمه در سراسر کشور ابلاغ شد، گفت: لازم به ذکر است که به جهت کمک به زوجین نابارور، از ابتدای سال ۱۴۰۰، کسانی که اقدام به دریافت اقدامات درمانی باروری کرده‌اند، می توانند اسناد پزشکی مرتبط را به سازمان های بیمه گر تحویل و تا ۹۰ درصد هزینه ها رو بر اساس قوانین بیمه‌ای  دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه این دستورالعمل با هدف حمایت مالی و پوشش خدمات توسط سازمان های بیمه گر، رضایتمندی بیمه شدگان، راحت شدن دسترسی به این خدمات در سراسر کشور جهت بیماران، افزایش نرخ رشد جمعیت، افزایش دسترسی عادلانه به خدمات درمان ناباروری و در نهایت کاهش پرداخت از جیب مردم برای درمان ناباروری تصویب شده است، ادامه داد: پیش از این  اقدامات تشخیصی ناباروری مانند ویزیت، خدمات پاراکلینیکی(آزمایش و سنوگرافی)، دارو در تعهد سازمان‌های بیمه گر بوده است.

رعنایی با بیان اینکه عمده هدف طرح جدید، تحت پوشش قرار دادن هزینه اقدامات درمانی جهت باروری زوجین نابارور است که هزینه های خیلی زیادی را به خانواده ها تحمیل می کند، افزود: این خدمات شامل روش های مختلف و نوین باروری است که به زوجین نابارور مساعدت می شود.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان شمالی با اشاره به اینکه براساس اجرایی شدن این طرح، کلیه سازمان های بیمه گر پایه از جمله بیمه سلامت موظف به پیروی از این قائده را دارند، گفت: براین اساس کلیه مراکز مجاز ارائه دهنده خدمات درمان ناباروری در بخش‌های دولتی، عمومی غیر دولتی، خصوصی و خیریه موظف هستند که این دستورالعمل را رعایت کنند.

این مقام مسئول دامنه شمول این طرح را در دو قسمت ناباروری اولیه و ثانویه عنوان کرد و گفت:  در ناباروری اولیه زوجین پس از یک سال تلاش برای باروری، به طور طبیعی بارداری موفقی نداشتند که البته این مدت برای خانم های بالای ۳۵ سال، به ۶ ماه کاهش پیدا می کند و باروری ثانویه نیز شامل زوج هایی هستند که دارای فرزند زنده بوده ولی برای بارداری مجدد دچار مشکل بوده و یک سال بدون هیچگونه پیشگیری نتوانسته اند باردار شوند.

وی خدمات مورد تعهد این طرح را شامل بسته خدمتی میکرواینجکشن یا icsi سه بار در هر سال، بسته خدمتی Ivf سه بار در هر سال و بسته خدمتی تلقیح داخل رحمی یا IuI سه بار در هر سال عنوان کرد.

رعنایی ادامه داد: به موجب این طرح، سهم پرداختی بیمه سلامت از هزینه های بسته های مورد اشاره در این طرح، به میزان ۹۰درصد تعر‌فه های دولتی در  مراکز دولتی و مراکز عمومی غیر دولتی است، اما در مورد مراکز خیریه و مراکز خصوصی، مابه التفاوت تعرفه این مراکز با مراکز عمومی غیردولتی می بایست توسط بیمه شده پرداخت شود.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان شمالی اضافه کرد: توصیه ما به کسانی که می خواهد از مزایای این طرح استفاده کنند این است که قبل از هرگونه اقدام تشخیصی و درمانی، وضعیت پوشش بیمه های خودشان را مشخص کنند و در صورت نداشتن پوشش بیمه پایه، حتماً نسبت به برقراری پوشش بیمه‌ای اقدام کنند.

رعنایی با اشاره به اینکه مدت زمان زیادی از اجرایی شدن این طرح نگذشته است، گفت: تاکنون تمام کسانی که به بیمه سلامت استان مراجعه داشتند، افرادی بوده اند که هنوز برای درمان ناباروری اقدام نکرده اند و قصد مراجعه به مراکز ناباروری و درمان را داشته اند که راهنمایی های لازم در این زمینه به آنها انجام شده است.

وی بیان داشت: در صورتی که مرکز درمان ناباروری با سازمانهای بیمه گر قرارداد داشته باشد، سهم سازمان بیمه گر از هزینه های درمانی به زوجین تخفیف داده می شود و وجه تخفیف داده شده، طبق ضوابط و قرارداد منعقده به مرکز مربوطه پرداخت خواهد شد.

عنایی ادامه داد: این در حالی است که اگر مرکز فاقد قرارداد با سازمان‌های بیمه‌ای باشد، بیمه شده می تواند اسناد و مدارک مورد لزوم را بعد از اتمام اقدامات درمانی، از آن مرکز دریافت و به سازمان بیمه تحویل دهد تا هزینه ها طبق ضوابط و در قالب خسارت به آنها پرداخت شود.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه در حال حاضر در سطح خراسان شمالی، یک مرکز درمان ناباروری دولتی در بیمارستان بنت الهدی فعال هست، گفت: بیمه سلامت برای عقد قرارداد با این مرکز و کاهش هزینه های بیمه شدگان آمادگی کامل را دارد.

مدیرکل بیمه سلامت خراسان شمالی اظهار داشت: خدماتی که بیمه سلامت در این طرح به بیمه شدگان ارائه می دهد، صرفا پوشش بیمه‌ای و کاهش هزینه های درمان خدمات ارائه شده در حوزه تشخیصی و درمان در مراکز مجاز درمان ناباروری است و هیچگونه وام و یا  تسهیلات قبل از هرگونه اقدام تشخیصی درمانی به بیمه شدگان پرداخت نخواهد شد.

وی افزود: علاوه بر این در صورت مراجعه بیمه شده به مراکز درمانی مجاز غیرطرف قرارداد و ارائه مدارک مثبت، بر اساس قانون، مبلغ پرداختی بیمه شده محاسبه و پس از اعمال قوانین بیمه‌ای هزینه به حساب زوجین پرداخت خواهد شد.

 

انتهای پیام/ رحمانی 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک