دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ - ۷/۴/۲۰۲۲ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس ورزشی | کد خبر: ۲۸۵۵۱۰۷
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۲/۲۷ - ساعت ۲۰:۰

پوست‌اندازی در تکواندو و ریسک سرمربی/ روزهای سخت از راه می‌رسند

ترکیب تیم ملی تکواندو برای حضور در رقابتهای قهرمانی آسیا در حالی از سوی فدراسیون اعلام شد که حضور جوانان کم تجربه برای بسیاری از کارشناسان قابل توجه بوده است.
پوست‌اندازی در تکواندو و ریسک سرمربی/ روزهای سخت از راه می‌رسند,

خبرگزاری مهر - گروه ورزشی- محمد بیرامی: بیست و چهارمین دوره رقابتهای تکواندو قهرمانی آسیا کمتر از ۴۰ روز دیگر به میزبانی کره جنوبی برگزار خواهد شد و تیم ملی ایران در هر دو بخش مردان و زنان در این دوره از مسابقات شرکت خواهد کرد. در این بین ترکیب تیم مردان با برگزاری دو مرحله مسابقات انتخابی ترکیب شش خود را شناخت اما تیم بانوان همچنان در حال تمرین هستند.

نگاهی به ترکیب تیم اعزامی نشان از تغییرات گسترده نسبت به دوره قبل دارد. در واقع جوانان با آتیه که سالهای گذشته مدال‌های آسیایی و جهانی در رده سنی نونهالان و نوجوانان را در کارنامه خود ثبت کردند، این دوره فرصت حضور در ترکیب اصلی را پیدا کردند.

مقانلو که ملاک پوشیدن «هوگو»ی تیم ملی را رقابتهای انتخابی قرار داده بود، به وعده خود عمل کرد و این تکواندوکارانی چون حاج موسایی، بزرگی، یزدانی و نادعلیان بودند که به همراه عاشورزاده و حسینی از این فرصت بهره لازم را برده و با برتری مقابل رقبای نامدار، خود را به ترکیب اصلی رساندند.

پوست‌اندازی در تکواندو و ریسک سرمربی/ روزهای سخت از راه می‌رسند

در این بین باید اشاره کنیم که تیم ملی تکواندو ایران در حال پوست اندازی است. تکواندویی که داعیه بازگشت به روزهای اوج گذشته دارد، نیاز به تزریق خونی تازه داشت تا شاهد حضور جوانانی با پتانسیل بالا در ترکیب اصلی باشد.

روند حضور این جوانان از ماه‌ها قبل آغاز شده و در حال تکمیل شدن است. بدون شک جوانانی که توانمندی خود را در تورنمنت‌های بین المللی و رقابتهای لیگ به نمایش گذاشته اند، می‌بایست با حضور در رقابتهایی با سطح فنی بالاتر صیقل خورده و رفته رفته به تکواندوکاری با قابلیت‌های کسب مدال آسیایی، جهانی و در نهایت المپیک تبدیل شوند.

ترکیب کادر فنی هم چون گذشته تشکیل شده از نفراتی است که خود سابقه حضور در تیم ملی و کسب عناوین جهانی را داشته اند. بیژن مقانلو به عنوان سرمربی که روزگاری سرگروه تیم ملی بود و تجربه هدایت تیم ملی را پیش از این در کارنامه خود ثبت کرده، به اندازه کافی تجربه دارد که قدر فرصتی که در اختیار او گذاشته شده را بداند.

هر چند در مورد مربی که قهرمانی آسیا و جهان را دارد و موفقیت در بازی‌های آسیایی را تجربه کرده، کمی بی انصافی شد، ولی مقانلو با شفاف سازی در انتخابی‌ها و حضور این تعداد جوان با آتیه دست به ریسک بزرگی زد. در واقع شمشیر دولبه ای که در هر دو صورت شکست یا پیروزی در نهایت به سود تکواندو ایران خواهد بود. چرا که هر تغییری بخصوص با این وسعت نیازمند زمان است و این تجربه و تلاش کادر فنی و البته انگیزه تکواندوکاران است که تعیین کننده خواهد بود.

از تیمی که سال گذشته در بیست و چهارمین دوره مسابقات قهرمانی آسیا در لبنان به میدان رفت، فقط میرهاشم حسینی در ترکیب تیم فعلی قرار دارد و ۹۰ درصد شاهد تغییر هستیم. ولی مقانلو تجربه چنین کاری را دارد و در مسابقات قهرمانی ۲۰۱۴ آسیا چنین شرایطی را رقم زده و با پشت سر گذاشتن روزهای سخت سکوی نخست قاره کهن را کسب کرد است.

مجید افلاکی دیگر عضو کادر فنی که خود قهرمان جهان و آسیاست در دوران طلایی تکواندو عناوین قهرمانی جهان، آسیا و جام جهانی را در کادر فنی تیم ملی تجربه کرده و مسعود حجی زواره نیز قهرمان آسیا و جهان بوده و این بدان معناست که کادر فنی به اندازه کافی تجربه دارد که در کنار مسائل فنی، انگیزه کسب خوشرنگ ترین مدال را به تیم تزریق کند.

پوست‌اندازی در تکواندو و ریسک سرمربی/ روزهای سخت از راه می‌رسند

نکته اصلی و مهم اینکه همین کادر با تجربه، از سوی یک کمیته فنی پربار به لحاظ فنی، تجربی و دانش حمایت می‌شود. تکواندو ایران هیچگاه به یاد ندارد که این تعداد قهرمان جهان و آسیا و مهمتر از آن با تجربه و تحصیلکرده تحت عنوان تیم فنی در بخش‌های مختلف به صورت تخصصی تصمیم گیرنده و پشتوانه را کنار خود داشته باشد.

مشارکت بالای رؤسای هیأت‌ها در تصمیمات کلان فدراسیون، تکریم پیشکسوتان و استفاده از تجربیات گرانبهای آنها نیز از دیگر نکات مهم مدیریت جدید فدراسیون تکواندو است که بیانگر توجه ویژه هادی ساعی به خرد جمعی است.

روزهای سخت تکواندو آهسته آهسته از راه می‌رسد، حضور در مسابقات قهرمانی آسیا، اعزام تیم‌های نونهالان و نوجوانان به مسابقات قهرمانی جهان و آسیا، شرکت در رقابتهای گرندپری و در نهایت آماده شدن برای حضور در مسابقات قهرمانی سال ۲۰۲۲ جهان که اهمیت فوق العاده ای در مسیر کسب سهمیه المپیک دارد.

هر چند ضعف‌ها و مشکلاتی وجود دارد ولی باید اذعان داشت، اتحاد و همدلی که این روزها در تکواندو شاهد آن هستیم، همان حلقه گمشده ای است که می‌تواند این رشته المپیکی را یک بار دیگر به روزهای اوج خود برساند.

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک