سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۸/۸/۲۰۲۲ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۵۷۱۵۴
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۴/۰۲ - ساعت ۷:۵۳

شرایط حذف ارز دارو فراهم نیست/ نگاه بنگاه محوری به دارو

دبیر سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی، با عنوان این مطلب که هیچ کس از وضعیت فعلی بازار دارویی کشور راضی نیست، به مهم ترین چالش های تولید دارو پرداخت.
شرایط حذف ارز دارو فراهم نیست/ نگاه بنگاه محوری به دارو,

میثم کریمی، در برنامه کشیک سلامت با موضوع "چشم‌انداز بازار و تولید دارو در روزهای آینده"، در ارتباط با وضعیت تولید دارو در کشور در ماه‌های اخیر و تأثیرات کاهش تخصیص ارز ترجیحی بر صنعت دارو، توضیحاتی ارائه داد.

وی با بیان این مطلب که نه تولید کننده و نه مصرف کننده از شرایط فعلی بازار دارو راضی نیست، گفت: این شرایط، نشان دهنده آن است که ضعف مدیریت در سیستم وجود دارد. از یک طرف به قدری هزینه‌های تولید دارو افزایش پیدا کرده که تولید کننده برای اینکه بتواند افزایش هزینه‌ها را جبران کند، فشار می‌آورد که ارز ترجیحی دارو حذف شود که بتواند با افزایش قیمت دارو سود بیشتری کسب کند. از طرف دیگر مردم نیز می‌گویند که کمبود دارو وجود دارد و اگر هم باشد بسیار گران است. در این میان سازمان غذا و دارو نیز ادعا می‌کند که هیچ مشکلی در مدیریت دارویی کشور وجود ندارد.

کریمی افزود: ما در سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی همواره از طرق مختلف به مسئولین اعلام کردیم که حذف ارز ترجیحی دارو در شرایط فعلی غیر ممکن است و به تولید کننده و مصرف کننده آسیب می‌زند. تولید کننده نمی‌تواند افزایش قیمت‌های حذف ارز ترجیحی را پوشش دهد و سرمایه در گردش را تأمین کند و دولت نیز نمی‌تواند به یکباره این افزایش قیمت را تحمیل کند چرا که سازمان‌های بیمه گر توان تأمین آن را ندارند و مردم نیز دچار سردرگمی و مشکل می‌شوند.

وی ادامه داد: در تمام دنیا دارو، نان و حمل و نقل، سه کالای عدالت محور محسوب می‌شود و دولت‌ها بایستی در عادلانه نگه داشتن قیمت آنها تمام تلاش خود را انجام دهند. اما در کشور ما سازمان غذا و دارو که بایستی متولی توزیع عادلانه دارو در کشور باشد نسبت به حذف ارز ترجیحی پافشاری می‌کند که این اصرا ۱ ر باعث تعجب است.

کریمی گفت: در حال حاضر آشفتگی بازار دارو کار را به جایی رسانده که بسیاری از تولیدکنندگان طرفدار حذف ارز ترجیحی از موضع خود عقب نشینی کرده‌اند و از دولت می‌خواهند یا ارز ترجیحی را مجدداً اختصاص دهد و یا قیمت‌ها را بازنگری کند. چون در خطر ورشکستگی قرار دارند و بانک‌ها نیز اعلام کردند که توانایی تأمین سرمایه در گردش تولیدکنندگان را ندارند و بیمه‌ها نیز ناتوان از تأمین هزینه‌ها هستند.

وی افزود: مسلماً ارز تک نرخی ایده‌آل جامعه است، ولی برای شرایط بحرانی اقتصاد ایران چاره‌ای جز برقراری ارز ترجیحی نیست تا زمانی که آرامش به صنعت کشور بازگردد و تولید کنندگان بتوانند منابع لازم برای پوشش هزینه‌های تولید خود را به دست آورند.

کریمی ادامه داد: بیمار نباید در تأمین داروی مورد نیاز خود دچار مشکل شود و مطابق با مطالعات بین‌المللی هر یک دلاری که دارو تأمین نشود نزدیک به ۴۰ دلار به هزینه درمان اضافه خواهد شد.

وی تاکید کرد: شرایط دارو، خاص و استراتژیک است و جزئی‌ترین تصمیم گیری در رابطه با آن بایستی زیر نظر کارشناسان انجام گیرد. این در حالی است که سازمان غذا و دارو در دوره مدیریت فعلی به رغم نامه نگاری‌های بسیاری که سندیکای تولیدکنندگان مواد دارویی انجام داده است هنوز هیچ جلسه کارشناسی با ما برگزار نکرده‌اند و حتی پاسخ نامه‌های ما را نمی‌دهند.

کریمی گفت: ما در زمان جنگ افزایش قیمت نداشتیم، چون از همان اوایل انقلاب برای مقابله با شرکت‌های چند ملیتی، نظام داروهای ژنریک پایه‌ریزی گردید و حتی به یکی از کشورهای پیشرو در این موضوع تبدیل شدیم که کشورهای دیگر از ما الگوبرداری کردند. امروز متأسفانه همه نگاه‌ها در حوزه دارو بنگاه محورانه شده است و واردات داروهایی که مشابه تولید داخل دارند از سر گرفته شده و بازار داروهای برند داغ شده است.

وی افزود: اگر ما جلوی واردات داروهای مشابه تولید داخل بایستیم و از صنایع دارویی حمایت کنیم و قیمت‌ها عادلانه و شفاف تنظیم شود، در این شرایط می‌توانیم امیدوار باشیم که وضعیت صنعت دارویی کشور رو به بهبودی برود.

 

انتهای پیام/ مهر

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک