سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۸/۸/۲۰۲۲ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۵۷۵۲۰
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۴/۱۳ - ساعت ۱۸:۳۰

از برنامه طوفانی برای تهران تا ماجرای انتقال پایتخت/تعداد ساختمان‌های ناایمن افزایش می‌یابد؟

رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در خصوص ساختمان‌های ناایمن شهر، گود برج میلاد، رونمایی از برنامه طوفان تهران و ... توضیحاتی ارائه کرد و گفت: قرار نیست همین فردا صبح معجزه‌ای رخ دهد چرا که اتفاقاتی که از مدت‌ها پیش به وجود آمده، ظرف چند ماه قابل حل شدن نیست.
از برنامه طوفانی برای تهران تا ماجرای انتقال پایتخت/تعداد ساختمان‌های ناایمن افزایش می‌یابد؟,

 سازمان آتش نشانی شهرداری تهران تعدادی ساختمان ناایمن را در تهران شناسایی کرده و معتقدند که ۱۲۹ بالاترین ناایمنی را دارد. قرار بود اسامی ساختمان های ناایمن اعلام شود اما  مهلتی به مالکان داده شده که ساختمان های خود را ایمن سازی کنند و در صورتی که افراد از ایمن سازی سرباز بزنند اسامی آنها اعلام می شود.

در حال حاضر دادستانی به بحث ساختمان‌های ناایمن ورود کرده و در حال بررسی پرونده‌ها هستند. در شهرداری تهران هم موضوع ایمنی در دستور کار است و قرار است تمامی موارد ایمنی مورد بررسی قرار گیرد.

قرارگاه ایمنی در شهرداری تهران ایجاد شده است و به گفته مسئول قرار است که مانع زدایی های لازم در زمینه ایمنی در این قرارگاه انجام شود.

شهرداری تهران قرار است به زودی از برنامه طوفان تهران رونمایی کند و همچنین وظایف تمامی سازمان ها و نهادهای مسئول در این زمینه مشخص شده است.

مدیران شهری تاکید دارند که ایمن سازی را از داخل مجموعه شهرداری آغاز کردند و در اولین گام ایمن سازی گود پرخطر برج میلاد را آغاز کرده اند.

در خصوص آخرین وضعیت ساختمان های ناایمن شهر، اقدامات قرارگاه ایمنی، رونمایی از برنامه طوفان تهران، ایمن‌سازی گود پرخطر برج میلاد، اعلام اسامی ساختمان های ناایمن شهر و .... با علی نصیری رئیس سازمان مدیریت بحران شهر تهران به گفت‌وگو نشستیم.

تعدادی ساختمان ناایمن در تهران وجود دارد و هر کدام آنها به گفته برخی کارشناسان قابلیت تبدیل به یک مترو پل را دارند چه برنامه ای در سازمان مدیریت بحران شهر تهران برای این ساختمان ها دارید؟

قرارگاه ایمنی تشکیل شد/ ایمنی فقط موضوع حریق نیست ما باید ایمنی ساختمان‌ها را در ابعاد مختلف در نظر بگیریم 

ایمنی ساختمان‌ها یکی از اولویت‌های مدیریت شهری است. تعدادی ساختمان ناایمن در شهر وجود دارد. در شهرداری تهران قرارگاه ایمنی تشکیل شده است. ایمنی فقط موضوع حریق نیست ما باید ایمنی ساختمان‌ها را در ابعاد مختلف در نظر بگیریم یکی از موارد ایمنی بحث حریق است. ایمنی حمل و نقل و ترافیک، ساختمان‌های بلندمرتبه و ... را داریم. یکسری ساختمان‌های مهم و ساختمان‌های دولتی هستند که شاید ناایمن اعلام شده باشند ولی باید تمامی موارد ایمنی آنها مورد بررسی قرار گیرد.

باید ایمنی المان‌های شهری هم مورد بررسی قرار گیرد/در شهر تهران از گودهای پرخطر تا تاورکرین‌ها را داریم 

به عنوان مثال باید ایمنی المان‌های شهری هم مورد بررسی قرار گیرد.اگر طوفانی می‌آید و تابلویی می‌افتد باید موارد ایمنی بررسی شود. چندی پیش بر اثر طوفان تابلویی روی یک ماشین افتاد و حادثه آفرید. المان‌های شهری متولی می‌خواهد. ما باید تمامی موارد را چک و کنترل کنیم. در حوزه ایمنی ابعاد مختلفی وجود دارد که باید مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

ما در شهر تهران از گودهای پرخطر تا تاورکرین‌ها را داریم که هرازچندگاهی سقوط کرده و دچار سانحه می شوند و باید این موارد رفع خطر شوند. ما ایمن‌سازی قنوات و ساختمان‌ها را هم باید انجام دهیم حتی ایمن‌سازی ساختمان‌های در دست احداث، گودها، بازارهای موجود را هم باید در دستور کار قرار دهیم.

در خصوص ایمن سازی بازار تهران و سایر بازارهای ناایمن شهر قرار است چه اقداماتی صورت گیرد؟ در این بازارها روزانه تعداد زیادی از شهروندان در حال تردد هستند.

ایمن سازی بازار تجریش و بازار گل/ باید ایمن‌سازی تأسیسات زیربنایی مانند شبکه آب، گاز مورد بررسی قرار گیرد/چندی پیش در اتوبان چمران لوله آبی ترکید و بخشی از اتوبان را آب فرا گرفت

وقتی حرف از ایمن‌سازی بازار می‌افتد همه به فکر بازار تهران می افتند اما ما بازارهایی مانند تجریش، بازار گل و ... را هم داریم که باید ایمن‌سازی شوند. باید ایمن‌سازی تأسیسات زیربنایی مثل شبکه آب، گاز مورد بررسی قرار گیرد چندی پیش در اتوبان چمران لوله آبی ترکید و بخشی از اتوبان را آب فرا گرفت. ما بخش عمده‌ای از تأسیسات زیربنای شهری را داریم که قدیمی هستند و بایداز نظر ایمنی  ارتقاء یابند. ایمنی معابر و پایانه‌های شهری هم باید در دستور کار قرار گیرد.

چه الزاماتی برای مالکان در نظر گرفته شده تا ساختمان های خود را ایمن سازی کنند؟ آیا مالکان به وظایف خود عمل می کنند؟

برخی مالکان به وظایف خود عمل می کنند/قرار نیست سیاست جدیدی در قرارگاه ایجاد کنیم بلکه فقط موانع را برطرف می کنیم

بحث الزام مالکان به ایمن‌سازی ساختمان‌های ناایمن از موارد دیگر است مالکان تکالیفی دارند. البته این را هم بگویم که برخی از مالکان تکالیف خود را انجام می‌دهند این طور نیست که کار را رها کرده باشند و صفر تا صد کار قرار باشد توسط شهرداری انجام شود.

دستگاه‌ها و مالکان هم وظایفی برای ایمن سازی دارند و ما هم در شهرداری تهران قرارگاه ایمنی را تشکیل داده ایم و دبیرخانه این قرارگاه هستیم. قرار نیست سیاست جدیدی ایجاد کنیم بلکه مواردی که قبلا بوده و به هر دلیل با  مشکلاتی روبه‌رو بوده و موانع را برطرف خواهیم کرد.

تمامی دستگاه های مسوول در زمینه ایمنی دور یک میز می‌نشینند تا موانع را برطرف کنند

در قرارگاه ایمنی از مسؤولین مربوطه دعوت می‌کنیم که حضور داشته باشند تا بتوانیم موانع را یک به یک برطرف کنیم.قوه قضائیه، سازمان‌های مرتبط، شهرداری و تمامی واحدها که در امر ایمنی دخیل هستند دور یک میز می‌نشینند تا بتوانیم موانع را برطرف کنیم.

در خصوص اقدامات قرارگاه ایمنی توضیح دهید. چند کمیته در این قرارگاه ایجاد شده است؟ در خصوص ایمن سازی گود پرخطر برج میلاد توضیح دهید.

قرار نیست همین فردا صبح معجزه‌ای رخ دهد/اتفاقی که از 10 سال پیش به وجود آمده یکباره و ظرف یک ماه حل نمی‌شود 

کمیته 9‌گانه‌ای تشکیل می‌شود مانند کمیته ایمنی،‌شهرسازی، فنی و عمران، حمل و نقل، کمیته هماهنگی ایمنی، مناطق 22‌گانه و ... کارها رو به جلوست. قرار نیست همین فردا صبح معجزه‌ای رخ دهد. اتفاقی که از 10 سال پیش به وجود آمده یکباره و ظرف یک ماه حل نمی‌شود هر چند که ما سرعت کار را بالا برده‌ایم تا بتوانیم هر چه زودتر مشکلات را برطرف کنیم و تأکید دارم پیشگیری مقدم است و باید در زمینه پیشگیری اقدامات مؤثری صورت گیرد.

کار ایمن سازی را از داخل شهرداری آغاز کردیم/ایمن سازی گود برج میلاد شروع شد

ما در حال حاضر فقط ساختار را درست می‌کنیم 73 محور وجود دارد که باید تمام آنها را مورد بحث قرار دهیم. ما باید از داخل شهرداری شروع کنیم و این کار را آغاز کرده‌ ایم یکی از اقداماتی که آغاز کرده‌ایم بحث گود برج میلاد است که ایمن‌سازی آنها را آغاز کرده‌ایم. همچنین اقدامات میدانی انجام شده و آنچه که به شهرداری ربط دارد را در اولویت می‌گذاریم تلاش داریم ایمنی در دستور کار باشد.

به دنبال تسهیل گیری و مانع زدایی هستیم

سازمان‌های دیگری هم در زمینه ایمنی هستند ما باید سیاست‌گذاری‌ها را انجام و هماهنگ باشیم تا تسهیل‌گری و مانع‌زدایی انجام شود.

برخی افراد با ساخت و سازهای ناایمن، جان شهروندان را به خطر می اندازند چه برنامه ای برای رفع این مشکل دارید؟ همچنین برخی از سازمان ها و نهادها در امر ایمن سازی موازی کاری می کنند چه برنامه ای برای رفع موازی کاری ها دارید؟

شناسایی افراد سودجویی که با رفتارهای خطرناک ایمنی شهروندان را به خطر می اندازند/باید به جای موازی‌کاری سازمان‌ها را در کنار هم قرار دهیم

افرادی که رفتارهای خطرناک می‌کنند و با سودجویی باعث می‌شوند ایمنی مردم به خطر بیفتد شناسایی می‌شوند هنر ما این است که به جای موازی‌کاری سازمان‌ها را در کنار هم قرار دهیم تا یک بتوانیم با حمایت مدیریت بحران کشور، شهرداری تهران و مراجع قضایی کار را به خوبی پیش ببریم تا در انتها بتوانیم نتیجه مطلوبی کسب کنیم.

دستور جدی شهردار تهران برای ایمن سازی گود پرخطر برج میلاد

در خصوص گود برج میلاد باید بگویم که  ایمن‌سازی آن آغاز شده است اقداماتی صورت گرفته است.  برای ایمن‌سازی این گود کار کوتاه‌مدت و بلندمدت باید انجام شود. باید آسیب‌شناسی کنیم شهردار تهران دستور جدی داده است و ما ایمن‌سازی گود پرخطر برج میلاد را آغاز کرده‌ایم و قرار است از منابع در اختیار شهرداری این اقدام صورت گیرد پیمانکار مستقر شده است، میل‌گرد خالی کرده اند و پروسه ایمن‌سازی آغاز شده است البته کار بلندمدتی هم در این پروژه داریم که دست معاونت شهرسازی و معماری است اما در حال حاضر باید ایمن‌سازی را آغاز کنیم.

چه برنامه ای برای 129 ساختمان ناایمن شهر تهران دارید؟

129 ساختمان ناایمن تهران از چه نظر ناایمنی دارند/باید برای ساختمان‌های نوساز تمامی موارد ناایمنی را در نظر بگیریم

تعداد  129 ساختمان پرخطر، عددی است که آتش‌نشانی اعلام کرده است و حتما ناایمن هستند ولی باید بگوییم این ساختمان‌ها ناایمن در برابر چه چیزی هستند شاید ناایمن در برابر زلزله یا ... ما باید موارد ناایمنی ساختمان‌ها را مشخص کنیم. مثلا در ساختمان متروپل ناایمنی در برابر حریق وجود داشت و سازه ناایمن بود ما باید برای ساختمان‌های نوساز تمامی موارد ناایمنی را در نظر بگیریم و باید در برابر زلزله مقاوم شوند باید راه‌پله‌ها دیده شود و همچنین باید موارد ایمنی حریق در آن دیده شود .

دادستانی به موضوع ساختمان‌های ناایمن ورود کرده است/ شاید تعداد ساختمان های ناایمن افزایش یابد

در حال حاضر دادستانی به بحث ساختمان‌های ناایمن ورود کرده است و در حال بررسی پرونده‌ها هستند ما موضوع ایمنی سازه‌ها را در دستور کار قرار داده‌ایم باید تمامی موارد ایمنی مورد بررسی قرار داده شود. کمیته‌ای هم تشکیل شده ببینید در حال حاضر می‌گویند 129 ساختمان ناایمن هست شاید اگر موارد دیگر ناایمنی را هم مورد بررسی  قرار دهیم  تعداد ساختمان های ناایمن  به 150 یا 200 یا هر عدد دیگری برسد تأکید دارم که ما باید تمام انواع ناایمنی‌ها را مشخص کنیم.

آیا اسامی ساختمان های ناایمن اعلام می شود؟ موضوع انتقال پایتخت به کجا رسید؟

در خصوص انتشار اسامی ساختمان‌های ناایمن هم باید مراجع تصمیم گیر نظر دهند/درباره انتقال پایتخت باید قوای سه‌گانه تصمیم‌گیری کنند

در حال حاضر دادستانی در بحث ساختمان‌های ناایمن ورود کرده است در خصوص انتشار اسامی ساختمان‌های ناایمن هم باید مراجع تصمیم بگیرند. همچنین در خصوص انتقال پایتخت از تهران هم باید  قوای سه‌گانه تصمیم‌گیری کنند ما در این زمینه تصمیم‌گیر نیستیم تا جایی که بنده شنیدم نظرات کارشناسی در این زمینه مطرح شده است.

ایا برنامه ای سناریو محوری برای تهران دارید؟شنیده شده که برنامه ای برای طوفان های تهران در نظر دارید  در این زمینه توضیح دهید.

برای طوفان برنامه داریم/در تهران نوع بادهایی که می‌آید و پیامدهایی که دارد باید مورد بررسی قرار گیرد/نقاط آسیب‌پذیر شهری را باید شناسایی کنیم

تهران برنامه سناریومحور و مخاطره‌محور نداشته است در این سازمان به تدوین این برنامه‌ها روی آورده‌ایم یکی از اقداماتی که در حال انجام آن هستیم برنامه طوفان است ما در سازمان مدیریت بحران وظایف متعددی داریم البته دستگاه‌هایی هم در این زمینه مسؤول هستند. در تهران نوع بادهایی که می‌آید و پیامدهایی که دارد باید مورد بررسی قرار گیرد که چه محدوده‌هایی خطر بیشتری دارد. نقاط آسیب‌پذیر شهری را باید شناسایی کنیم.

تمامی مواردی که می‌تواند در طوفان آسیب ببیند را لیست کرده‌ایم /به زودی از برنامه طوفان تهران رونمایی می‌شود 

38 عنوان مرکز خطرناک وجود دارد که می‌تواند در هنگام بروز طوفان آسیب ببیند. مثل بیلبوردها، وسایل بازی، کیوسک مطبوعات، کانکس، روددره‌ها و ... ما تمامی مواردی که می‌تواند در طوفان آسیب ببیند را لیست کرده‌ایم و وظایف تمام دستگاه‌ها را هم مشخص کرده‌ایم مثلا وقتی طوفان می‌آید قبل از آن باید چه پیشگیری‌هایی انجام شود .باید بازرسی‌های منظم صورت و درختان خشکیده قطع شوند به زودی از برنامه طوفان تهران رونمایی می‌شود. وظیفه هر کدام از دستگاه‌ها در طوفان تهران مشخص است. قطعا این وظایف کتاب می شود و به تمام سازمان‌های ذی‌ربط ابلاغ می‌شود و تمام دستگاه‌های مسؤول وظایف خود را در طوفان می‌دانند حتی اینکه مردم باید در هنگام طوفان چه کنند دیده شده است .به صورت ریز و مفصل تمام موضوعات را دیده‌ایم حتی پوسترهای لازم، آموزش همگانی هم مورد بررسی قرار گیرد.بعد از بحث طوفان به سراغ سیل می‌رویم.

انتهای پیام/

فارس

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک