سه شنبه ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۸/۸/۲۰۲۲ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۵۷۵۲۷
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۴/۱۳ - ساعت ۲۲:۰

مهریه مناسب از دیدگاه مردم ۹۴ سکه است!

براساس یک گزارش ۵۷/۹ درصد مهریه را در زندگی زناشویی مهم نمی‌دانند. همچنین ۶۳/۴ درصد معتقدند مردان در زمان تعیین مهریه، مقدار آن را چندان جدی نمی‌گیرند. براساس این نظرسنجی تعداد مناسبِ سکه برای مهریه از دیدگاه مردم به طور میانگین ۹۴ سکه است.
مهریه مناسب از دیدگاه مردم ۹۴ سکه است!,

موسسه افکارسنجی ملت وابسته به مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی طی گزارشی به افکارسنجی پیرامون مهریه و نظر مردم درباره مداخله قانون در آن پرداخت.

در این گزارش آمده است که مؤسسه افکارسنجی ملت، نظرسنجی حاضر را در بازه زمانی 31 اردیبهشت ماه تا 4 خردادماه سال 1401 انجام داده است. جامعه آماری پیمایش، همه افراد 18 سال و بالاتر در کل کشور بوده‌اند. در این پیمایش تعداد 1020 پرسشنامه به روش تلفنی از این جامعه آماری گردآوری شده است.

مهم‌ترین یافته‌های نظرسنجی

در ادامه این گزارش به مهم‌ترین یافته‌های این نظرسنجی اشاره شده و آمده است: 57/9 درصد مهریه را در زندگی زناشویی مهم نمی‌دانند. همچنین 63/4 درصد معتقدند مردان در زمان تعیین مهریه، مقدار آن را چندان جدی نمی‌گیرند. براساس این نظرسنجی تعداد مناسبِ سکه برای مهریه از دیدگاه مردم به طور میانگین 94 سکه است.

در ادامه این گزارش آمده است: 56/2 درصد گفته‌اند مهریه سنگین هیچ تأثیری در استحکام زندگی زناشویی ندارد. از نظر 65/8 درصد، خانواده‌ها در تعیین مقدار مهریه، چندان با مشکل مواجه نیستند. از نظر 50/3 درصد از مردم، تقسیم دارایی و ثروت در آغاز زندگی زناشویی بیشتر به نفع زنان است. همچنین 23/9 درصد شروط ضمن عقد و 12 درصد مهریه سنگین را بیشتر به نفع زنان می‌دانند. از نظر 61 درصد از مردم، مهریه برای زنان به عنوان پشتوانه مالی محسوب می‌شود.

در این گزارش بیان شده است: از نظر 67/9 درصد از مردم، بخشیدن مهریه در زمان طلاق می‌تواند به زنان در گرفتن حق نگهداری از فرزندان کمک کند. همچنین 75/8 درصد از مردم معتقدند بخشیدن مهریه می‌تواند به زنان کمک کند تا راحت‌تر طلاق بگیرند. 48/2 درصد معتقدند مردان به خاطر مهریه، تحت فشار خواسته‌های همسران خود قرار دارند. 71/9 درصد پاسخگویان معتقدند زنان در طول زندگی یا در زمان طلاق برای گرفتن مهریه خود با مشکل مواجه هستند. همچنین 83/7 درصد از مردم به نحوی با زندانی شدن مردانی که توانایی پرداخت مهریه را ندارند، مخالف هستند.

در این گزارش ذکر شده است: 81/9 درصد معتقدند برای گرفتن مهریه، قانون باید به زنان کمک کند. 39/8 درصد از مردم، مؤثرترین اقدام دولت برای کاهش میزان مهریه را تعیین سقف قانونی برای آن می‌دانند. 26/2 درصد گفته‌اند دولت هیچ اقدامی نکند، 16/8 درصد نیز دریافت مالیات پلکانی و 5/5 درصد دریافت مالیات با نرخ ثابت را برای کاهش میزان مهریه مؤثر می‌دانند.

 

تسنیم/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک