شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱/۲۸/۲۰۲۳ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۲۸۶۳۵۳۶
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۹/۱۳ - ساعت ۱۳:۱

ایران چهارمین کشور جهان در تولید دانش طب سنتی است

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: جمهوری اسلامی ایران در تولید دانش در حوزه طب سنتی، رتبه چهارم دنیا را دارد.
ایران چهارمین کشور جهان در تولید دانش طب سنتی است,

 نفیسه حسینی‌یکتا در نشست «طرح ادغام آموزه‌های طب ایرانی در نظام سلامت کشور» اظهار کرد: از سال 2000 تا 2015 میلادی شاهد رشد 400درصدی روند انتشار مقالات ایران در حوزه طب سنتی در سطح جهان بودیم به‌نحوی که هم‌اکنون ایران رتبه چهارم علمی دنیا پس از چین، هند و آمریکا را در این حوزه در اختیار دارد.

وی با اشاره به این که جمهوری اسلامی ایران در زمینه طب سنتی و مکمل دارای مرجعیت علمی در جهان است، افزود: درس دوواحدی طب سنتی برای رشته‌های پزشکی، دندانپزشکی، مامایی، پرستاری، داروسازی و تغذیه در 8 دانشگاه و 13 گروه آموزشی علوم پزشکی در سطح کشور ارائه می‌شود.

بیشتر بخوانید

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به برنامه‌هایی که از سال 93 در اردکان یزد در زمینه طب سنتی انجام شده است، ادامه داد: این برنامه‌ها موجب ارتقای 30 تا 90 درصدی در شاخص‌های سطح زندگی مردم منطقه شده است.

حسینی‌یکتا با بیان این که هدف کلی از ادغام آموزه‌های طب ایرانی در سطح یک نظام سلامت کشور، افزایش سطح سواد سلامت مردم و توسعه سبک زندگی سالم در جهت کاهش بار بیماری‌های غیرواگیر است، یادآور شد: آموزش سبک زندگی مطابق آموزه‌های 6گانه طب سنتی در گروه هدف انجام خواهد گرفت که جمعیت بالای 6 سال کشور را شامل می‌شود.

وی تصریح کرد: روش‌های عجیب و غریب که گاهی ارائه می‌شود در چارچوب طب ایرانی و سنتی نمی‌گنجد. طب سنتی، ایرانی بر اساس منابع نوشتاری و انتقال نسل به نسلی در چارچوب تعریف سازمان بهداشت جهانی یک مکتب است که این مکتب از طرف این سازمان نیز به‌رسمیت شناخته شده است.

حسینی‌یکتا تصریح کرد: مطابق دیدگاه سازمان بهداشت جهانی، طب سنتی مجموعه تمام علوم و تجربیات نظری و عملی است که به‌اشکال مختلف دارویی، برای حفظ سلامتی و همچنین پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌ها به‌کار می‌رود و به‌صورت گفتاری یا نوشتاری از نسلی به نسل دیگر در یک منطقه جغرافیایی انتقال می‌یابد و قابلیت روزآمد شدن با حفظ چارچوب‌های اساسی را دارد.

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: برنامه ادغام در فاز اول در سطح یک و 14 دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی کشور اجرا خواهد شد و در فازهای بعدی طرح ادغام در سطوح بالاتر و حوزه درمان نیز اجرایی می‌شود.

حسینی یکتا با بیان این‌که اسناد بالادستی و برنامه‌های پنجم و ششم توسعه کشور بر ادغام آموزه‌های طب ایرانی در نظام سلامت تصریح دارند، گفت: هم‌اکنون 40 پست سازمانی در معاونت‌های غذا و دارو، بهداشت و درمان 61 دانشگاه علوم پزشکی کشور وجود دارد که تعداد کمی از آنها فعال هستند و باید پس از ادغام فعال شوند.

انتهای پیام/ تسنیم

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک