شنبه ۸ بهمن ۱۴۰۱ - ۱/۲۸/۲۰۲۳ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۶۳۵۹۸
تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۹/۱۵ - ساعت ۱۱:۱

دو دلیل بروز کمبود دارو/ اگر طرح «دارویاری» اجرا نمی شد

عضو هیات مدیره انجمن داروسازان تهران، گفت: اگر طرح دارویاری اجرا نمی شد، اوضاع کنونی دارو در کشور بدتر شده بود.
دو دلیل بروز کمبود دارو/ اگر طرح «دارویاری» اجرا نمی شد,

آرش محبوبی، در گفتگو با خبرنگار مهر، به دلایل بروز کمبود دارو در کشور اشاره کرد و افزود: دو دلیل برای بروز این کمبود وجود دارد؛ نخست، سوءمدیریت و دوم، مصرف دارو است.

وی با انتقاد از دخالت‌های نهادهای غیرمرتبط در حوزه سلامت، گفت: دارو یک حوزه تخصصی است، اما می‌بینیم آدم‌های فاقد تخصص از نهادهای غیر مرتبط در این حوزه دخالت می‌کنند که هنوز هم این دخالت‌ها ادامه دارد.

محبوبی همچنین به موضوع مصرف دارو اشاره کرد و افزود: ما دو نوع مصرف داریم که یک نوع آن، مصرف در داروخانه‌ها است و نوع دوم آن، مصرف توسط مردم است.

وی با انتقاد از افزایش بی رویه تأسیس داروخانه‌ها، گفت: در یک سال گذشته شاهد افزایش ۳۰ درصدی داروخانه‌های بخش خصوصی بوده ایم که این داروخانه‌ها نیاز به «انبارک» دارند و داروها در این انبارک ها نگهداری می‌شود.

محبوبی ادامه داد: به تبع افزایش داروخانه‌ها، تولید افزایش نمی‌یابد و در نتیجه، داروهای تولیدی در کشور در بین تعداد بیشتری از داروخانه‌ها توزیع می‌شود و در انبار داروخانه‌ها می‌ماند.

عضو هیأت مدیره انجمن داروسازان تهران، به طرح دارویاری اشاره کرد و گفت: اگر طرح دارویاری اجرا نمی‌شد، اوضاع کنونی دارو بدتر شده بود.

وی افزود: البته برای موفقیت طرح دارویاری، سازمان برنامه و بودجه باید به بیمه‌ها بودجه تزریق کند. زیرا، اگر بودجه دارویاری به موقع در اختیار بیمه‌ها قرار نگیرد، داروخانه‌ها نیز دچار مشکل نقدینگی خواهند شد و ما نگران همین موضوع هستیم.

 

مهر/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک