پنج شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰/۴/۲۰۲۳ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس دیدنی ها | کد خبر: ۲۸۶۶۱۹۱
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۱/۰۷ - ساعت ۱۳:۰

فرشی که آوازه جهانیش گردشگران را به دویدوخ کشاند

وقتی صحبت از فرش نفیس دو رویه تمام ابریشم می‌شود، اولین محلی که می‌توان برای خرید این هنر تصور کرد، روستای دویدوخ در شهرستان  راز و جرگلان از توابع استان خراسان شمالی است.
فرشی که آوازه جهانیش گردشگران را به دویدوخ کشاند,

به گزارش عصراترک، روستایی ترکمن‌نشین در صفرترین نقطه مرزی میان خراسان شمالی و کشور ترکمنستان با مردمانی که از سالیان دور هنری را آغاز کرده و رمز و رازهای هنر دست خود را از نسلی به نسل دیگر انتقال داده‌اند.

دیگر کمتر کسی را در ایران می‌توان سراغ داشت که نام روستای دویدوخ یا همان دویدوق را نشنیده باشد. یا بهتر بگوییم دیگر کسی نیست که آرزو نکند یک بار به این روستای زیبا بیاید.

آنقدر وصف این روستای منحصر به فرد، دهان به دهان چرخیده است که این روستا حالا در طول سال میزبان گردشگران داخلی و خارجی است.

اهالی روستای دویدوخ هر روز و یا هر هفته پذیرای گردشگران هستند، لیدرهای گردشگری هم ماهی یک بار تور به این روستا می آورند و یک برنامه خوب برای دیدن این روستا و مهمتر هنر این روستا یعنی فرش دورو می چینند. 

دویدوخ را بخاطر فرش دوروی بی نظیرش می‌شناسند، گردشگران وقتی وارد این روستا می‌شوند با انبوهی از فرش‌های بافته شده در خانه صنایع‌دستی ایجاد شده در این روستا مواجه می‌شوند.

مهمتر قالی‌های در حال بافت به دست بانوان هنرمند این روستاست که سئوالات ایجاد شده در ذهن افرادی که می‌خواهند بدانند، فرش دورو چطور بافته می‌شود را به عینه پاسخ می‌دهد.

آوازه فرش دوروی دویدوخ حالا به حدی رسیده که بافندگان در منزل مشغول به انجام هنرصنعت خود هستند و علاقمندان به روستا می‌آیند تا هنر دست آنان را بینند .

دویدوخ همچنین روستایی ثبت شده با بافت قدیمی است که خانه‌های این روستا به صورت پلکانی با بافت کاهگل و سنگ است و مانند ماسوله مازندران و اسفیدان بجنورد ساخته شده‌اند.

مردم  این روستا ترکمن بوده و دارای ۲۵۰۰ نفر جمعیت است، این روستا در ۷ کیلومتری شهر یکه سعود مرکز جرگلان واقع شده است .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

انتهای پیام/رحیمی 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر