پنج شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰/۵/۲۰۲۳ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۶۶۹۴۷
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۲/۰۴ - ساعت ۷:۰
سرپرست بیمارستان بنت‌الهدی خبر داد:

نارضایتی بیماران از کمبود فضا و تخت بستری در بیمارستان زنان و کودکان بجنورد

سرپرست بیمارستان بنت‌الهدی بجنورد گفت: در حال حاضر به دلیل عدم وجود فضا و تخت مناسب، بیماران به دلیل تکمیل بودن ظرفیت تخت‌های بخش بستری، به سایر بخش‌ها انتقال می‌یابند که این امر موجب نارضایتی بیماران شده است.
نارضایتی بیماران از کمبود فضا و تخت بستری در بیمارستان زنان و کودکان بجنورد,

زهره روهنده، سرپرست بیمارستان بنت‌الهدی بجنورد در گفتگو با عصر اترک اظهار داشت: حدود ۶۰ سال از زمان تأسیس این بیمارستان می‌گذرد و اکنون این مرکز درمانی با چالش‌ها و بحران‌های جدی مواجه است.

وی با اشاره به اینکه مشکل اصلی این بیمارستان را کمبود فضای مناسب و استاندارد است، گفت: سطح اشغال تخت‌های این بیمارستان در سال گذشته با ۱۳ هزار و ۵۰۰ بستری، ۷۷٫۴۳ و در برخی ماه‌ها ۸۵ درصد بوده است.

این مقام مسئول اضافه کرد: اکنون درصد اشغال تخت برخی از بخش‌ها مانند جراحی ۸۹٫۲۸ درصد و بخش ویژه نوزادان (NICU) 104.88 درصد و در برخی ماه‌ها ۱۵۴ درصد، تخت اورژانس ۳۸۷ درصد است و این امر نشان از مراجعات بالا و نیاز به بهبود فضای فیزیکی دارد.

وی خاطرنشان کرد: فضای اورژانس باید فضایی مجهز و استاندارد بوده و ورودی مختص به خود را داشته باشد؛ اما به دلیل کمبود فضا، شرایط استاندارد اورژانس بیمارستانی برای بنت‌الهدی محقق نشده است.

روهنده با بیان این‌که کمبود فضای فیزیکی بخش بستری، مانند اتاق درمان، اتاق ایزوله، اتاق استراحت مادران  و پرسنل وجود دارد، ادامه داد: باتوجه‌به قانون جوانی جمعیت و افزایش آمار زادوولد، اکنون ارائه خدمات درمانی ایمن، مستمر و باکیفیت به بیماران با تأمین فضای فیزیکی مجهز و استاندارد است و تخت‌های بستری بیشتر نیاز است.

وی یادآور شد: در حال حاضر به دلیل عدم وجود فضا و تخت مناسب، بیماران به دلیل تکمیل بودن ظرفیت تخت‌های بخش بستری، به سایر بخش‌ها انتقال می‌یابند که این امر موجب نارضایتی بیماران شده است.

سرپرست بیمارستان بنت‌الهدی بجنورد کمبود فضا برای بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان را معضلی برای بیمارستان بنت‌الهدی بجنورد بیان و اذعان کرد: بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان به‌قدری پر ازدحام و منجر به استفاده از دیگر بخش‌ها می‌شود.

 روهنده یادآوری کرد: سال گذشته نزدیک به ۶ هزار زایمان در این بیمارستان انجام  و ۲ هزار و ۷۰۰ نوزاد متولدشده‌اند، حتی افتتاح بخش نوزادان جدید نیز متأسفانه به دلیل نبود فضای فیزیکی مناسب و نداشتن اتاق ایزوله، اتاق مناسب برای استراحت مادران و نوزادان، کارایی استاندارد را ندارد و موجب نارضایتی بیماران شده است.

وی با بیان اینکه سال گذشته بیش از ۱۰۰ مورد زایمان دوقلو و ۳ قلو در این بیمارستان انجام شده است و این امر نیازمند فضای بیشتر برای ارائه مراقبت و خدمات به نوزادان و مادران در بخش ویژه است، گفت:  سالانه بیش از ۲۱۷ مورد بیمار بدحال نیازمند مراقبت‌های سطح ۳ است از دیگر شهرها به این مرکز ارجاع می‌شوند که خدمات به آن‌ها نیازمند فضای بیشتر است.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه این بیمارستان  با کمبود فضای فیزیکی خدمات تشخیصی، استراسکوپی، رادیولوژی، داروخانه، آزمایشگاه، پاراکلینیک‌ها، بایگانی مدارک پزشکی و انبار مرکزی  مواجه است، بیان کرد: نبود فضای مناسب انبار موجب انبارهای پراکنده خارج از بیمارستان شده است و این بیمارستان تنها بیمارستان محروم از انبار داخلی بیمارستانی است.

وی افزود: اکنون فضایی برای استراحت‌های کوتاه‌مدت زوجین نابارور و فضایی برای آموزش زوجین برای مراقبت‌های بارداری و قبل زایمان در این بیمارستان وجود ندارد و مادران نیازمند مراقبت‌های ویژه نیز به دلیل کمبود فضا به دیگر بیمارستان‌ها اعزام می‌شوند و آمار این مادران در سال گذشته ۸۰ بیمار بوده است.

سرپرست بیمارستان بنت‌الهدی بجنورد کمبود اتاق‌های عمل را نیز مشکلی دیگر ذکر و بیان کرد: این بیمارستان دارای ۳ اتاق عمل بود که یک اتاق به بخش ناباروری اختصاص یافت و اکنون با ۲ اتاق عمل خدمات ارائه می‌کند که این امر با ترویج فرزندآوری و افزایش مراجعات، پاسخگوی نیاز مرکز استان نیست.

وی اعلام کرد: موارد مطرح‌شده و چالش‌هایی که این بیمارستان برای ارائه خدمت مناسب به مردم مواجه است، ساخت یک بیمارستان فوق‌تخصصی با فضای فیزیکی کافی و استاندارد در مرکز استان را ضروری و اجتناب‌ناپذیر کرده است.

 

انتهای پیام/ رحمانی 

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر