پنج شنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۲ - ۱۰/۴/۲۰۲۳ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۲۸۶۶۹۸۰
تاریخ انتشار: ۱۴۰۲/۰۲/۰۴ - ساعت ۱۰:۹

انتظارات از وزیر آینده جهاد کشاورزی/ نوسان بازار مرغ و شکر

تنظیم بازار کالاهای اساسی که معیشت مردم را تأمین می‌کند یکی از ضروریاتی است که خدشه در آن منجر به خطر افتادن امنیت جامعه می شود.
انتظارات از وزیر آینده جهاد کشاورزی/ نوسان بازار مرغ و شکر,

به گزارش عصر اترک به نقل از مهر، 

 تنظیم بازار کالاهای اساسی که معیشت مردم را تأمین می‌کند یکی از ضروریاتی است که خدشه در آن منجر به خطر افتادن امنیت جامعه و در نهایت کشور خواهد شد. البته در این باره نباید فعالیت سوداگرانی که به دنبال سودهای بادآورده و یک شبه هستند را فراموش کرد که از هر فضایی به نفع خود بهره برداری می‌کنند. یارانه این اقلام زمینه قاچاق را فراهم می‌آورد و سازمان‌های نظارتی باید کنترل کامل بر بازار داشته باشند که در حال حاضر خلاهایی وجود دارد.

نوسان قیمتی در بازار گوشت

در هفته پایانی فروردین قیمت گوشت قرمز نسبت به هفته گذشته تغییری نداشت و به طور میانگین بین ۳۸۰ تا ۴۶۰ هزار تومان در قصابی‌های سطح شهر به فروش رسید. فروشندگان در ارائه گوشت ترفندهایی همچون ران پاک شده (بدون چربی)، سردست به اضافه قلوه و… به کار می‌برند تا سود مورد نظر را به دست آورند.

اما بازار گوشت مرغ این روزها با انواع قیمت رو به رو بود. هفته نخست فروردین رئیس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی، نرخ فعلی هر کیلو مرغ زنده را ۴۵ تا ۴۸ هزار تومان اعلام کرد و اینکه این عدد برای هر کیلو گوشت گرم مرغ بین ۶۳ تا ۷۰ هزار تومان خواهد بود. در ادامه دبیر انجمن شرکت‌های زنجیره‌ای تولید گوشت مرغ در برنامه‌ای رادیویی درباره وضعیت تأمین گوشت مرغ اعلام کرد، صنعت طیور ظرفیت‌های خوبی در تولید دارد. اقبال به گوشت مرغ با افزایش نرخ گوشت قرمز بیشتر شده که هنگام افزایش تقاضا بالانس عرضه و تقاضا تا حدودی بهم می‌ریزد اما در روزهای آینده شاهد ثبات در بازار گوشت مرغ خواهیم بود و حتی پیش‌بینی می‌شود اواخر فروردین و پس از پایان ماه رمضان مرغ مازاد صادرات شود.

وزیر پیشین وزارت جهاد کشاورزی هم در برنامه‌ای تلویزیونی بیان کرد که بازار مرغ تأمین است و کمبودی وجود ندارد. وی با اشاره به قیمت مرغ منجمد اظهار کرده بود، نرخ مشخص و کیلویی ۴۰ هزار تومان است که چند هزار تومان هزینه‌های جانبی به آن اضافه می‌شود. عدد اعلامی وزیر اسبق در بازار به ۵۵ هزار تومان می‌رسد.

مدیر کل دفتر بازرگانی کالاهای کشاورزی هم با اعلام خبر واردات گوشت مرغ گرم اظهار کرد، تاکنون شرکت پشتیبانی امور دام ۲ تا ۳ محموله گوشت مرغ گرم وارد کرده که متوسط قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ گرم در بازار ۶۳ هزار تومان است. در نهایت هم مدیر کل بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد، نرخ مصوب مرغ در بازار همان ۶۳ هزار تومان است و در صورت مشاهده گران فروشی، با خاطیان برخورد می‌شود. این در حالی است که قیمت هر کیلو گوشت مرغ گرم در بازار بین ۷۸.۸۰۰ تا ۸۳.۸۰۰ در نوسان است. آخرین بررسی بازار گوشت مرغ حاکی از تنوع قیمت در این بازار دارد؛ نرخ گوشت مرغ گرم ۸۳.۸۰۰، با کمر ۷۸.۸۰۰، بدون کمر ۸۲.۸۰۰ و….

در نهایت مدیرکل دفتر بازرسی و نظارت بر کالاهای اساسی وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرده نمایندگان ویژه دفتر بازرسی وزارت جهاد کشاورزی به منظور نظارت بر نحوه مدیریت توزیع گوشت و مرغ به سراسر کشور اعزام شده‌اند. بر اساس این ابلاغیه تمام بازرسان و ناظران در تمامی استان‌ها مکلف هستند با برنامه‌ریزی، اقدامات لازم برای نظارت ویژه بر کل زنجیره تولید، تأمین و مصرف مرغ و گوشت را اجرایی کنند.

شیرین کامی بازار

رصد هفتگی بازار کالاهای اساسی از سوی خبرنگار مهر حاکی از کاهش عرضه این محصول در بازار دارد. در گزارش رصد هفتگی ابتدای سال آمده بود که قیمت جهانی شکر در حال افزایش است و در سال جدید هر کیلو شکر از ۲۳ به ۲۶ و هر کیلو قند از ۲۹ به ۳۳ هزار تومان در مغازه‌های سطح شهر رسیده است. در این باره رئیس هیأت مدیره انجمن صنایع قند و شکر ایران عنوان کرد، شکر به اندازه کافی برای ۶ ماه در انبارهای کشور موجود است و هیچ کمبودی وجود ندارد. علیرضا اشرف درباره وضعیت قیمت شکر با بیان اینکه تصمیم گیری با دولت و کارگروه فنی تنظیم بازار است. انجمن اطلاعی در این باره ندارد اما بر اساس قانون باید قیمت محصولات وارداتی نسبت به کالاهای تولید داخل بیشتر باشد تا تولیدکنندگان داخلی توان رقابت و ادامه حیات داشته باشند؛ در غیر این صورت دولت باید مابه التفاوت قیمت را بپذیرد.

قول تثبیت قیمت قارچ از سوی تولیدکنندگان

گرانی در بازار گوشت اقبال به سوی حبوبات و قارچ را زیاد کرده است. قیمت قارچ در عمده فروشی‌ها بین ۵۵ تا ۶۰ هزار تومان بوده و در خرده فروشی‌ها این عدد به ۶۵ تا ۷۰ هزار تومان می‌رسد. رئیس انجمن پرورش دهندگان قارچ خوراکی در نشست خبری این هفته انجمن گفت، در راستای تحقق شعار سال در ۶ ماه نخست امسال قیمت قارچ افزایش پیدا نخواهد کرد (البته گفتنی است اواخر سال گذشته این محصول بین ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش قیمت داشت).

مهدی رجبی همچنین از تفاوت سرانه مصرف ایرانیان و سایر کشورها گفت و بر اساس آمارها سرانه مصرف جهانی هر خارجی سالانه ۴.۵ کیلو گرم قارچ مصرف می‌کند و این عدد در سفره ایرانیان به ازای هر نفر ۲.۵ کیلو گرم است.

اعداد در حال تغییر است زیرا با گرانی گوشت قرمز و مرغ مصرف قارچ رو به افزایش است.

سال گذشته حدود ۲۱۰ هزار تن قارچ تولید شد که پیش بینی می‌شود امسال با افزایش بازار صادراتی به ۲۲۵ تا ۲۳۰ هزار تن برسد.

همچنین صادرات قارچ در سال گذشته ۱۲ میلیون دلار ارزآوری برای کشور داشت.

بایدهای جهاد کشاورزی

سید جواد ساداتی نژادی پس از ۲۰ ماه از کشتی دولت پیاده شد. در نقد وی به یکی از قول‌های ساداتی نژاد اشاره می‌شود که عنوان کرده بود ایران به اقتدار غذایی در خاورمیانه دست پیدا خواهد کرد در حالی که کشور با کمبود آب مواجه بوده و کشاورزی به شکل سنتی همراه با هدررفت ۹۳ درصد آب در حال انجام است. یکی از فعالان بخش کشاورزی درباره اصلاح الگوی کشت و کشت‌های قراردادی معتقد است، مشکل در اجرای طرح تحویل محصولات کشت قراردادی، پرداخت نشدن هزینه‌های آن بود که چالش همیشگی دولت‌ها است. بنابراین هنگامی می‌توان به تعامل بخش خصوصی و دولتی امیدوار بود که برای مشکلات راه حل های عملیاتی، نه شعاری پیشنهاد شود.

همچنین داخلی سازی بذرها با توجه به مراکز تحقیقاتی که در کشور فعالیت دارند مورد تاکید است زیرا هزینه‌ها را کاهش داده و تضمین کننده امنیت غذایی خواهد بود. در حال حاضر بخش زیادی از بذرها وارداتی است.

در همین راستا عضو هیأت مدیره انجمن واردکنندگان بذر اصلاح شده هم توضیح داد، اگر کشاورزی نبود در این ۴۴ سال با وجود تحمیل این تحریم‌های سنگین کشور تاب نمی‌آورد. پایداری ما به دلیل امنیت غذایی است که در کشور فراهم است.

 

انتهای پیام/ ر

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر