سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ - ۱۰/۲۰/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۲۸:۲۲ - اذان ظهر:۱۱:۲۵:۲۳ - اذان مغرب:۱۷:۱۵:۳۲

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۳۱۰۶۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۷/۲۲ - ساعت ۱۴:۴۵
مسئول شبکه لرزه نگاری قوچان اعلام کرد:

ضرورت احداث ایستگاه های لرزه نگاری در خراسان شمالی

مسئول شبکه لرزه نگاری قوچان با تاکید بر ضرورت احداث ایستگاه های لرزه نگاری در خراسان شمالی، گفت: به دلیل فقدان این ایستگاه ها، انجام مطالعات دقیق آماری از وقوع ریزلرزه ها امکانپذیر نیست.
ضرورت احداث ایستگاه های لرزه نگاری در خراسان شمالی,لرزه نگاری + خراسان شمالی + ژئو فیزیک قوچان
به گزارش خبرنگار اترک نیوز، علیرضا محراب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در حال حاضر در سطح کشور 13 شبکه لرزه نگاری فعال وجود دارد که از این تعداد دو شبکه در شهرستان های مشهد و قوچان در استان خراسان رضوی واقع هستند.
وی با اینکه خراسان شمالی فاقد شبکه لرزه نگاری است، گفت: خراسان شمالی در حیطه پوششی شبکه لرزه نگاری شهرستان قوچان قرار دارد که ثبت وقوع زلزله های خراسان شمالی در این شبکه انجام می شود.
وی همچنین با بیان اینکه در حیطه پوششی شبکه لرزه نگاری شهرستان قوچان پنج ایستگاه قراردارد، افزود: دو ایستگاه این حیطه پوششی در شهرستان های اسفراین و شیروان استان خراسان شمالی واقع هستند، این در حالی است که مناطق غرب، شمال و جنوب استان خراسان شمالی از ایستگاه لرزه نگاری برخوردار نیستند و تا کنون نیز بودجه ای برای احداث ایستگاه لرزه نگاری در این سه منطقه اختصاص نیافته است.
این مسئول با تاکید بر ضرورت احداث ایستگاه های لرزه نگاری در این سه منطقه، تصریح کرد: به دلیل فقدان این ایستگاه ها، انجام مطالعات دقیق آماری از وقوع ریزلرزه ها در این مناطق امکانپذیر نیست.
وی همچنین خاطر نشان کرد: تجهیزات دو ایستگاه اسفراین و شیروان نیز بارها سرقت شده اند که به همین دلیل ایستگاه لرزه نگاری شهرستان شیروان غیر فعال شد و در حال حاضر تنها ایستگاه لرزه نگاری شهرستان اسفراین فعال است که باید در زمینه راه اندازی ایستگاه های لرزه نگاری در استان خراسان شمالی تدبیری اندیشیده شود.
وی در ادامه به وقوع زلزله ها در استان خراسان شمالی نیز اشاره کرد و در این باره گفت: خراسان شمالی از استان های زلزله خیز کشور است که شهرهای فاروج، گیفان، شیروان با خطر خیلی زیاد وقوع زلزله و شهرهای اسفراین، آشخانه، بجنورد، جاجرم، گرمخان و چمن بید از شهرهای با خطر زیاد وقوع زلزله معرفی شده اند.
محراب عنوان کرد: بر همین اساس، مطالعات نیز بر روی گسل های اصلی این استان انجام گرفته است که در این راستا هفت گسل بسیار فعال در این استان شناسایی شده اند.
وی افزود: این هفت گسل فعال عامل بروز زلزله های استان هستند.
 
ثبت وقوع 220 زمین لرزه بزرگتر از سه ریشتر طی 5 سال
این مسئول در خاتمه اعلام کرد: در شبکه لرزه نگاری شهرستان قوچان از ابتدای سال 88 تا 18 مهرماه سال جاری سه هزار و 61 زمین لرزه در حیطه پوششی این شبکه لرزه نگاری ثبت شده است که 220 مورد از این زلزله های ثبت شده بزرگتر از سه ریشتر بوده اند.
وی همچنین عنوان کرد: طی سه ماهه نخست سال جاری در شهرستان فاروج 37 زمین لرزه و در شهرستان بجنورد نیز 29 زمین لرزه به ثبت رسیده اند.
وی یادآور شد: بجنورد و شمال استان خراسان شمالی از مناطق زلزله خیز این استان هستند.
انتهای پیام/
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک