دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ - ۱۱/۱۷/۲۰۱۹ | اذان صبح:۰۴:۵۳:۰۲ - اذان ظهر:۱۱:۲۵:۳۴ - اذان مغرب:۱۶:۴۸:۵۷

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس علمی و فناوری | کد خبر: ۳۱۷۰۵
تاریخ انتشار: ۱۳۹۳/۰۸/۱۰ - ساعت ۱۱:۲۳

مصرف بی رویه استامینوفن مسمومیت زاست

استامینوفن به عنوان یکی از داروهای کم ضرردر بین مردم شناخته شده است اما مصرف زیاد آن موجب بروز مسمومیت می شود.
مصرف بی رویه استامینوفن مسمومیت زاست ,استامینوفن + مسمومیت + عوارض جانبی+ مصرف بی رویه
به گزارش گروه دریافت خبر اترک نیوز، مدیر نظارت برامور دارو و مواد مخدر معاونت غذا وداروی دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی با بیان این مطلب گفت : به دلیل این که قرص استامینوفن دربسیاری از موارد بدون نسخه پزشک قابل تهیه است ، بسیاری افراد درمصرف آن زیاده روی داشته و با بروز هرگونه ناراحتی و درد دربدن ، آن را مصرف می کنند در حالی که این دارو مسمومیت زاست.
دکتر فاطمه عبدل آبادی افزود : امروزه توصیه  پزشکان به والدین این است که از تجویز خود سرانه قرص یا شربت استامینوفن به دنبال مشاهده هرگونه علامت سرماخوردگی و ناخوشی در فرزندشان به وی خودداری کرده  و درخصوص دوز مصرفی استامینوفن با پزشک مشورت کنند.
استامینوفن Acetaminophen یا پاراستامول Paracetamol یک داروی ضد درد و ضد تب است. از استامینوفن در درمان بسیاری از دردها مانند سردرد، دردهای عضلانی، کمردرد و درد دندان استفاده می شود. 
تاثیر این دارو حدود 12 دقیقه بعد از مصرف خوراکی آن شروع می شود، استامینوفن یک داروی ضد التهاب نبوده و اثرات ضد التهابی اندکی دارد.
 مصرف زیاد استامینوفن می تواند موجب آسیب کبد شود و در بعضی کشورها این دارو شایعترین علت آسیب حاد کبدی است.   
استامینوفن یکی از شایعترین داروهایی است که اوردوز می شود، استامینوفن در بالغین نباید بیش از ده روز و در بچه ها بیش از پنج روز مصرف شود مگر پزشک دستور داده باشد.
 اگر استامینوفن را برای تب مصرف می کنید مصرف آن را بیش از سه روز ادامه نداده و در صورت ادامه یافتن تب حتما به پزشک مراجعه کنید.
انتهای پیام/
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک