پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ - ۱/۲۱/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اقتصادی | کد خبر: ۴۶۲۲۸
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۵/۲۵ - ساعت ۹:۲۳

بیماری خسارت‌زای لمپی اسکین در شهرستان گرمه مهار شد

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان گرمه از مشاهده یک مورد بیماری لمکپی اسکین در دامهای روستای چشمه خان خبر داد و افزود: این بیماری با اقدام به‌موقع اکیپ‌های دامپزشکی به‌طور کامل مهار شد.
 بیماری خسارت‌زای لمپی اسکین در شهرستان گرمه مهار شد,

به گزارش اترک نیوز به نقل از  پایگاه خبری گرمه، کامکار رییس شبکه دامپزشکی شهرستان گرمه با بیان این مطلب افزود: به دنبال گزارش اولین مورد رخداد بیماری لمپی اسکین در روستای چشمه خان شهرستان گرمه، بلافاصله اکیپ‌های فوریت‌های دامپزشکی در محل حضور پیدا کرده و اقدام به بازدید و نمونه‌برداری از یک رأس گوساله بیمار کردند.

وی افزود: جهت جلوگیری از شیوع بیماری، اکیپ‌های اعزامی اقدام به واکسیناسیون و سمپاشی کانون بیماری کردند.

کامکار ادامه داد: به‌منظور بررسی شیوع بیماری در منطقه، مراقبت فعال در آن روستا و سایر روستاهای همجوار توسط کارشناس فنی دامپزشکی صورت گرفت و اطلاع‌رسانی به دهیاران روستاها و ایجاد محدودیت تردد دام سنگین با همکاری نیروی انتظامی شهرستان و همچنین تهیه و توزیع اطلاعیه بهداشتی از دیگر اقدامات شبکه دامپزشکی گرمه به‌منظور پیشگیری از شیوع بیماری بود.

وی اظهار داشت: لمپی اسکین یک بیماری ویروسی بسیار عفونی با ابتلای بالا در گاوهاست که هرچند درصد مرگ‌ومیر در این بیماری پایین است ولی به علت کاهش تولید شیر، سقط، ناباروری، کاهش کیفیت پوست و آسیب پوستی منجر به ضرر و زیان فراوان به دامداران می‌شود.

کامکار گفت: میزان شیوع این بیماری بسته به حساسیت میزبان و حضور حشرات حامل متفاوت است و گوساله‌ها و گاوهای شیرده بیشترین حساسیت را به بیماری دارند و این بیماری جزو بیماری‌های مشترک انسان و دام نبوده و به انسان منتقل نمی‌شود.

وی افزود: بیماری لمپی اسکین دارای علائم تب، ایجاد زخم در ناحیه سر، ران و روی پستان و کاهش تولید شیر است و در صورت ابتلای شدید باعث تلفات در دام می‌گردد و دامداران باید بلافاصله پس از دیدن علائم مذکور موضوع را به شبکه دامپزشکی شهرستان گرمه اطلاع دهند.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان گرمه، رعایت نکات بهداشتی در زمینه نگهداری از دام‌های سنگین، سم‌پاشی و ضدعفونی کردن جایگاه‌های نگهداری دام به‌ویژه در فصل گرم را از جمله اقدامات پیشگیرانه در برابر این بیماری دانست و افزود: این بیماری که از طریق پشه و مگس خون‌خوار منتقل می‌شود در گذشته از طریق مرزهای غربی وارد کشور شده است.

انتهای پیام/

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک