جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ - ۹/۲۵/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۰۵:۵۰ - اذان ظهر:۱۱:۳۲:۱۰ - اذان مغرب:۱۷:۵۱:۲۱

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس سیاسی | کد خبر: ۴۸۷۶۰
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۰۷/۱۸ - ساعت ۱۴:۱۹

ابراهیم اصغرزاده جایش کجاست؟

ابراهیم اصغر زاده، این روزها پرکار است. با اینکه نه او به هیچکدام از دو گروه سیاسی کشور اقبالی نشان می دهد و نه سیاسیون به وی روی خوش نشان داده اند، اما او خود را به نوعی اصلاح طلب می داند و در زمینه های مختلف به اظهارنظر می پردازد.
ابراهیم اصغرزاده جایش کجاست؟,اصلاح طلب+اصولگرا+عضو شورای شهر تهران+اصغرزاده

به گزارش اترک نیوز، ابراهیم اصغرزاده (متولد ۱۳۳۴ در خاش، سیستان و بلوچستان) فعال سیاسی اصلاح‌طلب است. وی از رهبران دانشجویان مسلمان پیرو خط امام (گروهی که به تسخیر سفارت آمریکا در سال ۱۳۵۸ اقدام کردند) و از بنیان‌گذاران دفتر تحکیم وحدت است.

اصغرزاده نماینده دوره سوم مجلس شورای اسلامی (۱۳۶۶ تا ۱۳۷۰)، عضو شورای اول شهر تهران (۱۳۷۷ تا ۱۳۸۱)، عضو شورای سردبیری روزنامه سلام بود(این روزنامه از ۲۰  بهمن ۱۳۶۹ با انتشار اولین پیش شماره آغاز به کار کرد و  در ۱۵ تیر ۱۳۷۸ توقیف شد. مدیر مسئول آن محمد موسوی خوئینی‌ها و سردبیر آن عباس عبدی بود). وی مدتی دبیرکل حزب همبستگی و مدیرمسئول روزنامه همبستگی نیز بود(که توقیف شد و بعد از رفع توقیف نیز تعطیل شد).

اصغرزاده در زمان سید محمد خاتمی، معاونت روابط بین‌الملل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را عهده دار بود. در دوره سوم مجلس شورای اسلامی (۱۳۶۶ تا ۱۳۷۰) به نمایندگی تهران برگزیده شد. او پس از جنگ مخالف برنامه‌های اقتصادی هاشمی رفسنجانی، طرفدار بهبود روابط با غرب، اصلاحات سیاسی و اعطای آزادی‌های فردی بیشتر شد. از همین زمان به بعد بین او و اصلاح طلبان تنش هایی به وجود آمد. طاهره رضازاده همسر وی نیز نماینده شیراز در مجلس ششم بود

شورای نگهبان صلاحیت او را برای نمایندگی در مجلس چهارم رد کرد. وی که از دوستان نزدیک سعید حجاریان محسوب می شود، رشته تحصیلی خود را که مهندسی صنایع بود رها کرد و مانند حجاریان به تحصیل علوم سیاسی پرداخت. اصغرزاده در دوره های بعدی انتخابات مجلس نیز کاندید شد اما در هیچ دوره ای تأیید صلاحیت نشد.

پس از انتخابات دوم خرداد اصغرزاده برخلاف انتظار وارد حزب تازه تأسیس جبهه مشارکت نشد. او در انتخابات شورای اول شهر تهران (۱۳۷۷ تا ۱۳۸۱) شرکت کرده و به عضویت این شورا انتخاب شد و مدتی نایب‌رئیس آن بود. انتقادات شدید او به مدیریت شهر تهران زمینه ‌ساز انحلال این شورا توسط وزارت کشور دولت خاتمی شد.و بسیاری از اصلاح طلبان رفتارهای رادیکال اصغرزاده در شورای شهر تهران را زمینه ساز شکست های بعدی اصلاح طلبان در رقابت های انتخاباتی می دانند، در واقع حاشیه های شورای اول شهر تهران باعث دلسردی مردم از اصلاح طلبان و پیروزی اصولگرایان در انتخابات شورای دوم شد و همین شورا احمدی نژاد را به عنوان شهردار تهران انتخاب کرد و باعث معرفی احمدی نژاد به مردم و تصاحب صندلی ریاست جمهوری توسط وی شد و اصلاح طلبان به این جهت دلخوشی از اصغرزاده ندارند.

ابراهیم اصغر زاده، این روزها نیز پرکار است. با اینکه نه او به هیچکدام از دو گروه سیاسی کشور اقبالی نشان می دهد و نه سیاسیون به وی روی خوش نشان داده اند، اما او خود را به نوعی اصلاح طلب می داند و در زمینه های مختلف به اظهارنظر می پردازد. اینکه بارها دولت احمدی نژاد را به انحاء مختلف زیر سؤال برده است، شاید عادی باشد ولی اصغرزاده نسبت به دولت اعتدال نیز چندان مهری ندارد و از آن انتقاد می کند. وی در گفتگو با خبرگزاری عصر ایران گفته است: متأسفانه دولت قوه ابتکارش را از دست داده است. مجموعه دولت دارای ضعف در استراتژی و تاکتیک‌های متناسب با آن است. به نظر من ضعف استراتژی دولت آقای روحانی روزهای آینده نیز تشدید خواهد شد.

از همه اینها جالب تر اظهارات وی در رابطه با تسخیر لانه جاسوسی است. اصغر زاده در گفتگو با نیویورک تایمز(5نوامبر 2006)، هرچند  از اقدام خود در تسخیر سفارت آمریکا دفاع کرده اما اظهار داشته که حاضر است به خاطر این کار عذرخواهی کند، اگر این کار به بهبود روابط دو کشور کمک کند.

آنچه واضح است و از شواهد بر می آید، اصغرزاده از جنس آدم هایی است که مدام ساز مخالف می زند. هرچند اصلاح طلب است اما اگر به صلاحش نبیند، بدش نمی آید اصلاح طلبان را نیز جا بگذارد.

اصغر زاده هفته گذشته در افتتاحیه انجمن اسلامی دانشگاه بجنورد سخنرانی داشت  و این بهانه ای شد برای این یادداشت ، سخنان وی را می توانید در این لینک بخوانید:

سخنرانی پرحاشیه اصغرزاده در دانشگاه بجنورد

انتهای پیام

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک