چهارشنبه ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۱۱/۲۴/۲۰۲۰ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس سیاسی | کد خبر: ۵۵۲۹۷
تاریخ انتشار: ۱۳۹۴/۱۱/۲۱ - ساعت ۱۲:۲۸

تقاضای اعدام برای سه متهم پرونده نفتی

نماینده دادستان خاطرنشان کرد: با توجه به مطالب گفته شده و اینکه از ابتدای تحقیقات فرصت کافی برای پرداخت بدهی وجود داشت اما اقدامی برای اثبات حسن نیت نشد، تقاضای اشد مجازات برای هر سه متهم را دارم

به گزارش اترک نیوز، در حالی که نماینده دادستان برای بابک زنجانی و دو همدستش تقاضای «اشد مجازات» کرد، متهم بزرگترین پرونده فساد مالی تاریخ ایران، مدعی دریافت ٦ فقره چک یک میلیاردی (در مجموع ٦ میلیارد یورو) شد و وعده داد بزودی بدهی خود را با مبالغ این چک‌ها پرداخت خواهد کرد.
به گــــــزارش «ایران»، بیست‌وپنجمین جلسه رسیدگی به اتهام‌های میلیاردر نفتی و دو همدستش (م. ش. ز، ح. ف. ه) روز گذشته در شعبه ١٥ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی به‌صورت علنی برگزار شد. در این جلسه وکلای شرکت نفت، بانک مسکن، شرکت نفتی «اچ کی» نماینده حقوقی سازمان تأمین اجتماعی و همچنین وکیل بابک زنجانی مطالب خود را مطرح کردند.
سپس رضا نجفی نماینده دادستان تهران نیز گفت: متهم ردیف دوم در معرفی بابک زنجانی به مدیرعامل سابق شرکت نفتی «اچ کی» و انعقاد نخستین قرارداد نفتی با صندوق بازنشستگی شرکت نفت نقش مهمی ایفا کرده است.
وی ادامه داد: حتی بابک زنجانی نیز گفته یکهزار و ١٥٠ میلیون یورو تحویل (م. ش. ز) داده است.
به گفته نجفی، (ش) ٤٠٢ میلیون دلار وجوه حاصل از فروش محموله‌ها را به زنجانی تسلیم و بقیه را تملک کرده و این ادعا که محموله را به شرکت فال داده و این شرکت ورشکست شده، ربطی به شرکت نفت ندارد.
نجفی با بیان اینکه شبکه‌ای بودن جرم الزاماً نیاز به عریض و طویل بودن ندارد، گفت: سه نفر با یکدیگر با انجام وقوع اقدام مجرمانه می‌توانند شبکه‌ای بودن جرم را برسانند که این موارد در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز آمده است.
نماینده دادستان خاطرنشان کرد: با توجه به مطالب گفته شده و اینکه از ابتدای تحقیقات فرصت کافی برای پرداخت بدهی وجود داشت اما اقدامی برای اثبات حسن نیت نشد، تقاضای اشد مجازات برای هر سه متهم را دارم.
در این هنگام قاضی صلواتی از بابک زنجانی خواست در جایگاه قرار گیرد وبار دیگر اتهام‌های وی را قرائت کرد و گفت شما متهم هستید به: «افساد فی‌الارض از طریق اخلال در نظام اقتصادی کشور، کلاهبرداری از شرکت ملی نفت، بانک مسکن و تأمین اجتماعی، پولشویی، جعل ۲۴ فقره اسناد بانکی و صورت حساب‌های بانکی، جعل حواله‌های ارزی و جعل دستور انتقال بین بانک‌ها.»، برای آخرین دفاع مطالبی دارید بیان کنید.
بابک زنجانی گفت: از همان روز اول بارها اعلام کردم که وجوه شرکت HK نزد بانک مالزی به دلیل تحریم‌ها غیرقابل انتقال است. شرکت HK و وزارت نفت به این
امر واقف بودند و به دستور وزیر نفت در دولت قبل جلسه‌ای تشکیل و مقرر شد این جانب به عنوان ضامن حضور یابم و وجه شرکت HK در بانک مالزی تبدیل دین شود و این مبلغ را تا تاریخ ١٥ اردیبهشت‌ماه سال ٩٣ پرداخت کنم.
متهم ردیف اول پرونده نفتی ادامه داد: اگر خائن بودم در ایران سرمایه‌گذاری نمی‌کردم.
اگر کلاهی برداشته بودم، بعد از آن چک نمی‌دادم و تفاهمنامه امضا نمی‌کردم. از طرفی دیگر به من اعلام شده بود که بازداشت می‌شوم و با اطلاع از بازداشت به دادستانی رفتم و کسی مرا دستگیر نکرد.
زنجانی با طرح این پرسش که چرا باید به خارج از کشور فرار می‌کردم، نمی‌دانم چرا چنین فکری به ذهن دادستانی خطور کرد؟ مگر هرکسی که بدهی داشته باشد اخلالگر است، بیان داشت: روز اول به من اعلام شد بدهی را پرداخت کنم اما گفتم من ضامن هستم و هنوز سررسید چک صادرشده نرسیده است. پس از یک ماه حجت‌الاسلام اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه در زندان مرا ملاقات و صحبت کرد تا مشکل به نحوی حل شود.
زنجانی با بیان اینکه شرکت HK و وزارت نفت به این امر واقف بودند، گفت: به دستور وزیر نفت در دولت قبل جلسه‌ای تشکیل و مقرر شد من به عنوان ضامن حاضر شوم و وجه شرکت HK نزد بانک مالزی تبدیل دین شود و قرار بر این شد این مبلغ را تا اردیبهشت ماه سال ٩٣ پرداخت کنم.
متهم ادامه داد: وکیلم درخواست استمهال کرد، که مورد موافقت دادگاه قرار گرفت و در آن موقع تحریم‌ها هنوز سر جای خود بود و وزیر نفت اعلام کرده بود زنجانی فقط جای پول را به من نشان بدهد، مشکل حل می‌شود.
پس از موافقت با درخواست استمهال، نام ١٨ بانک را برای پرداخت پول اعلام کردم اما پس از ٢٧ روز بانک مرکزی اعلام کرد که این ١٨ بانک مورد تأیید نیستند. بار دیگر نام دو بانک و دو بیمه دیگر را به آنها دادم که گفتند وقت زیادی برای بررسی وضعیت اینها ندارند.
زنجانی ادامه داد: پس از آن پیشنهاد دادند که حواله شمش آلومینیوم را در بورس تاجیکستان خریداری کرده و مابه‌ازای بدهی به وزارت نفت منتقل کنند که باز هم موافقت نشد.
در ٥ سال گذشته تعدادی دکل حفاری در چین سفارش داده بودم که از این تعداد یک دکل را وزارت نفت برداشت و بابت آن ٣٠ میلیون دلار از وجه بدهی را کسر و اعلام کردند قیمت نفت مناسب نیست و دکل‌های حفاری در رکود هستند.
بابک زنجانی افزود: پس از چند روز وزارت نفت از بانک مرکزی خواست شماره حساب را اعلام کند و بانک مرکزی نیز پس از گذشت ١٠ روز دیگر اعلام کرد که باید جلسه بگذاریم.
سرانجام شماره حساب هالک بانک ترکیه به ما اعلام شد و در ادامه برای انجام عملیات پرداخت به وزارت نفت گفتیم دستور پرداخت و دلیل آن را اعلام کند تا عملیات شروع شود. خوشبختانه مدارک ظرف مدت ٤ روز از سوی وزارت نفت تهیه و برای ما ارسال شد.
وی توضیح داد: بانک مالزی اتصال به خط سوئیفت و گرفتن مجوزهای لازم شروع به نامه‌نگاری کرد.
اما بانک مرکزی مالزی اعلام کرد که برای اتصال به خط سوئیفت باید زیرنظر یک بانک امریکایی به شبکه وصل شوید. وقتی علت را پرسیدیم به ما گفتند دلیل آن این است که تحریم‌های ایران معلق شده و برداشته نشده است.
وی گفت: شروع به مذاکره با کارگزاران بانک‌های هالک بانک ترکیه، مرچنت بانک چین و دیلکس کانادا کردیم اما متأسفانه به تعطیلات عید چین برخوردیم و بانک‌های چین تا ٣ اسفند تق و لق هستند. در ادامه تصمیم گرفتیم از طریق شعبه بانک چینی در هنگ‌کنگ اقدام کنیم چرا که تعطیلات آنها ٣ روز بیشتر نیست.
زنجانی افزود: بانک یادشده برای پرداخت این مبلغ از طریق بانک‌های اروپایی وارد مذاکره شد اما آنها اعلام کردند که وجوه درخواستی را فقط در قالب چک به بانک مالزی ارسال می‌کنند.
متهم ردیف اول پرونده نفتی ادامه داد: خوشبختانه دوشنبه شب چک‌ها دریافت شد که این چک‌ها حدود ٦ فقره چک یک میلیاردی است و طی روزهای آینده از سوی بانک مالزی یا کارگزاران اروپایی آنها یا بانک‌های چینی با بانک هنگ‌کنگی کارسازی می‌شود.
وی اظهار داشت: امیدوارم بزودی لطف و مرحمتی را که دادگاه به من داشته به نحو احسن انجام دهم و سرافراز از این موضوع بیرون بیایم.
بنابراین گزارش ادامه این جلسه به امروز - چهارشنبه - موکول شد.

منبع : روزنامه ایران

خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

058-32230729 - 058-32288068

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک