شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۷/۲۴/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۶۲۲۲۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۴/۲۰ - ساعت ۱۰:۴۶
گزارش/

تخت گاز کرایه تاکسی در بجنورد/ از خودمختاری تاکسیرانی تا انفعال استانداری

اعضای شورای شهر بجنورد در جلسه عصر روز یازدهم اردیبهشت ماه امسال پس از بحث و بررسی درباره نرخ کرایه تاکسی‌ها و با توجه به پیشنهاد تاکسیرانی با افزایش نرخ کرایه تاکسی موافقت کردند.
تخت گاز کرایه تاکسی در بجنورد/ از خودمختاری تاکسیرانی تا انفعال استانداری,افزایش کرایه تاکسی+ فرمانداری بجنورد+ شورای شهر
به گزارش اترک نیوز، شورای شهر بجنورد افزایش ۲۰ درصدی نرخ کرایه تاکسی‌های مرکز استان خراسان شمالی را منوط به تأیید نهایی فرمانداری بجنورد اعلام کرد اما طی هفته گذشته درحالی شاهد افزایش قیمت ها بودیم که فرمانداری اعلام کرده است ، این افزایش قیمت غیر قانونی است.
در سطح شهر بجنورد تعداد 2 هزار و 300 تاکسی وجود دارد اما میزان دسترسی شهروندان به تاکسی در بسیاری از معابر سطح شهر کم ودر بعضی نقاط بسیار زیاد است، میزان دسترسی در یک شهر به مُدهای حمل و نقلی اهمیت بالایی دارد که این موضوع در سطح شهر بجنورد فراگیر نشده است و شهروندان را دچار مشکل کرده است.
دیگر موضوع فرسودگی تاکسی های درون شهری است که با گذشت وعده‌های چندساله ، نوسازی ناوگان درون شهری محقق نشده است.
شاید مهمتر از همه این موارد باید به قیمت اشاره داشت، قیمت هایی که هم تراز با تورم اعلام شده توسط دولت افزایش پیدا نمی کند و تنها با پیشنهاد غیر اصولی افزایش می یابد، کارمندانی که امسال بین 12 تا 14 درصد افزایش حقوق داشتند باید از خدمات 20 درصد افزایش یافته استفاده کنند.
مراجع قانونی مختلفی به عنوان مرکز تصمیم گیری، کنترل و نظارت بر افزایش قیمت در شهرها وجود دارد که شهر بجنورد نیز از این قاعده مستثنا نیست، مراکزی که با افزایش قیمتی که خلاف مصوبه وزارت کشور، تقریبا اعلام خود مختاری کرده اند و هر یک توپ را به زمین دیگری می اندازد.
 
در سال 89-88 افزایش قیمت نداشتیم تصمیم به جبران گرفتیم
هادی قربانی رئیس سازمان تاکسیرانی شهرداری بجنورد در گفت و گو با خبرنگار اترک نیوز گفت:  به دلیل پائین بودن نرخ کرایه تاکسی اداره تاکسیرانی تصمیم به افزایش قیمت گرفت که طی گزارشی این تصمیم به شورای شهر ارائه شد.
وی ادامه داد: پیشنهاد اولیه ما میزان 25 % افزایش قیمت بود که در جلسه شورای شهر مطرح شد ولی رای نیاورد و 20 % افزایش قیمت تائید شد.
قربانی گفت: این افزایش قیمت هیچ فرمول خاصی ندارد که ما بر مبنا آن بخواهیم قیمت را افزایش یا کاهش دهیم اما به دلیل آنکه در سال 89-88 این سازمان افزایش قیمت نداشت ما در سال 95 تصمیم به جبران آن گرفتیم.
وی بیان کرد: این مساله بعد از تصویب در جلسه شورای شهر به هیئت تطبیق فرمانداری جهت تائید فرستاده شد، در این جلسه با این افزایش قیمت مخالفت شد اما به دلیل اصرار های شورای شهر و ایجاد اختلاف بین شورای شهر و فرمانداری این موضوع به هیئت حل اختلاف استان ارجاع داده شد.
وی افزود: شورای حل اختلاف استان طبق قانون 20 روز فرصت داشت تا به این پرونده رسیدگی کند، بعد از این تاریخ شورای استان هیچ جوابی به این پروند نداد و شورا طبق ماده 81 قانون شورای شهر افزایش قیمت را انجام داد.
 
افزایش کرایه تاکسی ها غیر قانونی است
فرماندار بجنورد در همین راستا به خبرنگار ما گفت: ما این داستان را پیگیری کردیم، این افزایش قیمت های تاکسی مصوبه شورای شهر است و فرمانداری نقشی در آن ندارد.
موسی الرضا حاجی زاده با بیان اینکه فرمانداری به این قضییه ورود خواهد کرد، اظهارکرد: طبق مصوبه وزارت کشور، امسال در هیچ شهری نباید کرایه های تاکسی افزایش پیدا کند و اگر هم افزایش پیدا کند خلاف مصوبه خواهد بود.
وی اظهار داشت: روندی که سازمان تاکسیرانی و شورای شهر آن را ذکر کرده اند درست است اما این دوستان از مصوبه وزارت کشور اطلاعی ندارند.
حاجی زاده خاطرنشان کرد:  در حال حاضر این پرونده به شورای حل اختلاف استانداری فرستاده شده است که تا زمان جواب دهی آن باید صبر کرد.
 
بخش نامه وزارت کشور توصیه است، لازم لااجرا نیست
رئیس کمیسیون عمرانی شورای شهر بجنورد نیز در این خصوص گفت: سازمان تاکسیرانی پیشنهاد افزایش قیمت 25 % را به همراه یک گزارش از تمام هزینه های یک ماشین در طول سال اعم از بیمه، سوخت و سایر استهلاک ها به علاوه مقداری سود سالیانه را تقدیم شورا کرد.
محمد حسن شادمهر بیان کرد: شورای شهر با افزایش 25 % موافقت نکرد و پیشنهاد 20 % را به رای گذاشت که تائید شد .
وی اظهارکرد: همراه تصویب افزایش 20 درصدی کرایه تاکسی، سازمان تاکسیرانی را موظف کردیم که خدمات تاکسی افزایش پیدا کند و تاکسی هایی که به دلیل کم بودن قیمت فقط در ایستگاه توقف داشتند باید در سطح شهر گردش داشته باشند تا خدمات بیشتری به شهروندان ارئه شود.
وی در ادامه گفت: ما برای افزایش قیمت کرایه های شهرهای هم تراز مانند نیشابور، بابل و سبزوار را بررسی کردیم و براساس این شهرها افزایش قیمت داده ایم، کرایه تاکسی در این شهرها بیشتر از شهر بجنورد است که ما سعی کرده ایم کرایه های تاکسی را با این شهر ها یکسان کنیم.
وی گفت: بخش نامه وزارت کشور بیشتر حالت توصیه ای دارد و حتماً لازم الاجرا نمی باشد، ما این افزایش قیمت را مطابق با نرخ تورم 20 % افزایش داده ایم.
 
شورایی که وجودش نامعلوم است
پیگیری های اترک نیوز برای ارتباط با مسئول شورای حل اختلاف که فرماندار بجنورد آن را مرجع اعلام نظر نهایی در خصوص افزایش قیمت ها اعلام کرده بود بی نتیجه ماند.
چراکه پاسخ کارشناس روابط عمومی استانداری به این قضیه این بود که در استانداری شورای های زیادی وجود دارد، اما شورایی با عنوان شورای حل اختلاف استان در این مجموعه وجود ندارد.
انتهای پیام/
 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


نظرات شما
ناشناس | 1395/04/21
0
0
کی میگه کرایه ها پایین هستند پدر مردم در آمده مردم با این نداریها از کجا بیارند جای گرم نشسته اید ودستان را به جیب خالی مردم می کنید
نام :
ایمیل
نظر
با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک