شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۰ - ۷/۲۴/۲۰۲۱ | اذان صبح:۰۴:۴۴:۳۷ - اذان ظهر:۱۱:۲۴:۲۲ - اذان مغرب:۱۶:۵۵:۵۴

آیا تمایل دارید در کانال عصر عضو شوید؟

سرویس اجتماعی | کد خبر: ۶۲۵۷۱
تاریخ انتشار: ۱۳۹۵/۰۵/۰۲ - ساعت ۱۵:۷
کارشناس مرکز لرزه نگاری ایران:

هر ریشتر ۳۱ برابر به قدرت زلزله می افزاید/ عربستان علت زلزله در بجنورد

کارشناس مرکز لرزه نگاری ایران گفت: طبق یک رابطه ریاضی هر زمان که یک ریشتر به زلزله اضافه می شود حدود 31 برابر قدرت زمین لرزه بیشتر می شود یعنی وقتی ما از 5 ریشتر به 6 ریشتر می رویم 31 برابر قدرت زلزله را بیشتر احساس می کنیم.
هر ریشتر 31 برابر به قدرت زلزله می افزاید/ عربستان علت زلزله در بجنورد,زلزله بجنورد+ زلزله 7.5 ریشتری+ قدرت ریشتر
تقی شیرزاد ایرج کارشناس مرکز زلزله نگاری کشور در گفت و گو با خبرنگار اترک نیوز گفت: ایران کشوری زلزله خیز است و دلیل آن حرکت صفحه عربستان به طرف صفحه اوراسیا است که در بخش های زاگرس صفحه عربستان به زیر صفحه ایران رفته و باعث می شود تا در نقاط مختلف ایران شاهد شکستگی هایی بر روی سطح باشیم.
شیرزاد اشاره کرد: نرخ این حرکت در سال تقریباً 23 میلی متر است که صفحه عربستان  به صفحه اوراسیا وارد می کند، این فشار طبیعتاً به بخش مرکزی ایران، البرز و کپه داغ منتقل می شود،  بنا به تکنوتیک منطقه در بخش کپه داغ چرخیده می شود و بروی گسل های کپه داغ که شامل گسل های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی و بخش هایی از یزد است،  وارد می شود.
وی افزود: زلزله هایی که در خراسان شمالی اتفاق افتاد بر روی شاخه های اصلی گسل کپه داغ است که این گسل بسیار بزرگ تقریباً از افغانستان شروع می شود و تا دریای خزر ادامه پیدا می کند ، البته زلزله چند روز قبل بر روی یکی از شاخه های فرعی گسل کپه داغ ایجاد شد که در بخش جنوب شرقی شهر بجنورد قرار دارد.
وی بیان کرد: نیروهای داخلی زمین  را می توان از عوامل اصلی زلزله دانست که باعث حرکت های داخل زمین می شوند اگرچه از نظر ما سطح زمین کاملا سخت است ولی برای نیروهای داخلی زمین حالت پلاستیکی دارد، حرکت های داخل زمین و حرکت چرخشی زمین باعث می شود تا نیروهایی به وجود بیایند که این پلاستیک اثراتی روی سطح داشته باشد.
وی در ادامه گفت: در علم زلزله شناسی سطح زمین را مثل پوسته تخم مرغ در نظر می گیریم. درست است که در سطح یک جسم سخت مثل پوسته تخم مرغ می بینیم ولی داخل زمین که از نظر ما سخت است از نظر علمی حالتی پلاستیکی شکل دارد که رفتار پلاستیکی نیز از خود نشان می دهد.
این استاد دانشگاه گفت: چرخش های زمین باعث می شوند تا این رفتار پلاستیکی روی سطح زمین ،  شکستگی هایی ایجاد کند که به آن گسل گفته می شود. این شکستگی ها می توانند روی سطح هم دیده شود و تا اعماق بسیار زیاد مثلا 50، 60 و گاهاً تا 100 کیلومتر هم نفوذ کنند.
دکتر شیرزاد به تاریخچه اندازه گیری زمین لرزه ها اشاره کرد و اظهار داشت: 70 سال پیش دستگاههای اندازه گیری زلزله متشکل از یک فنر با سختی های مختلف و یک جرم سنگین بود که برای اندازه گیری زلزله با خط کش، دامنه سیگنال های ثبت شده اندازه گیری می شد و با استفاده از یک رابطه ریاضی میزان انرژی آزاد شده در کانون زلزله را اندازه می گرفتند.
وی ادامه داد: مقداری که اندازه می گرفتند بزرگی زمین لرزه بود و شدت یا انرژی زمین لرزه نبود، دستگاه هایی که امروز از آنها استفاده می شود کاملاً دیجیتال بوده و تمامی موارد فوق بصورت دقیق توسط دستگاه اندازه گیری می شود.
وی در ادامه افزود: طبق یک رابطه ریاضی هر زمان که یک ریشتر به زلزله اضافه می شود حدود 31 برابر قدرت زمین لرزه بیشتر می شود یعنی وقتی ما از 5 ریشتر به 6 ریشتر می رویم 31 برابر قدرت زلزله را بیشتر احساس می کنیم.
این کارشناس در پاسخ به این سوال که آیا می شود از زلزله جلوگیری کرد، گفت: هم اکنون مراکز زیادی در دنیا هستند که بروی زلزله کار می کنند بعنوان مثال ژاپنی ها که همیشه خطر سونامی آنها را تهدید می کند بر روی هشدار دهنده های  سریع کار می کنند و خوشبختانه این کار برای اولین بار در شهر تهران در حال اجرا است که این مطالعاتی کارشناسان اگر جواب دهد برای بقیه نقاط ایران نیز استفاده می شود.
وی گفت: سازمان هایی در استرالیا، امریکا و کانادا وجود دارند که بر روی عوامل زمین لرزه تحقیق می کنند، مثلاً قبل از اینکه زلزله بیاید در میدان الکترومغناطیسی زمین چه تغییراتی ایجاد می شود.
شیرزاد در پاسخ به این سوال آیا وقوع زلزله های متعدد می تواند از قدرت زلزله های بعدی کم کند، ادامه داد: اگر زلزله های کوچکی که می آیند بر روی گسلی باشند که نیرو بر روی آن تمرکز دارد طبیعتاً باعث کاهش قدرت زلزله های بعدی می شود، زمانی زلزله اتفاق می افتد که تجمع نیرو پشت گسل زیاد باشد، وقتی که نیرو آهسته آهسته آزاد می شود زلزله بعدی کم انرژی تر می شود.
وی بیان کرد: ما هنوز در ابتدای راه هستیم و هنوز در هیچ جای دنیا نتوانسته اند که زلزله را پیش بینی کنند، زلزله ای 7.5 ریشتری که در بجنورد شایعه شده است نمی گوییم که امکان ندارد اما از نظر تاریخی و از نظر تکنوتیکی منطقه درست نیست.
وی در ادامه افزود: زلزله هایی که در خراسان شمالی اتفاق افتاد بر روی شاخه های اصلی گسل کپه داغ است و گسل اصلی کپه داغ تقریباً از افغانستان شروع می شود و تا دریای خزر ادامه پیدا می کند که گسل بسیار بزرگی است، البته زلزله چند روز قبل بر روی یکی از شاخه های فرعی گسل کپه داغ ایجاد شد که در بخش جنوب شرقی شهر بجنورد قرار دارد.
وی در ادامه اظهار داشت: این دو گسل بر روی نقشه وجود نداشت اما بعد از این دو زلزله نسبتاً بزرگ به نقشه ها مرکز زلزله نگاری اضافه شد و در مراحل بعدی مورد مطالعه قرار خواهند گرفت.
وی در خصوص دوره بازگشت زلزله بر روی شاخه های فرعی گفت: با مطالعات زلزله شناسی دوره بازگشت زلزله در شاخه های گسل اصلی مشخص نمی شود اما بدلیل اینکه بیشترین نیرو به گسل اصلی وارد می شود، می توان دوره بازگشت برای گسل های اصلی مشخص  کرد.
وی اشاره کرد: با توجه به اینکه صفحه عربستان از جنوب و صفحه توران از طرف دیگر به صفحه ایران فشار می آورند ضریب زلزله خیزی در کشور بسیار بیشتر از استاندارد جهانی است.
این کارشناس مرکز لرزه نگاری ایران افزود:  گسل های ایران جوان و پویا هستند و منطقه خراسان شمالی نیز جزئی از این گسل بسیار بزرگ است.
همچنین وی بیان کرد: مرکز لرزه نگاری کشور مسئول ثبت اطلاعات و اعلام این زمین لرزه ها است، و قبل از اعلام عمومی به دستگاه های دیگر نیز اعلام می شود.
وی در پاسخ به این سوال که در صورت وقوع زلزله شدید در شهر بجنورد میزان خسارت چه مقدار است، گفت: شهر بجنورد بافت های فرسوده زیادی دارد که باید نوسازی و یا مقاوم سازی شوند، زمین لرزه ای با مقیاس 5 ریشتر در استاندارد جهانی چندان بزرگ نیست اما برای بافت های فرسوده شهر بجنورد میزان بالایی است.
انتهای پیام/
 
خوانندگان محترم سایت خبری تحلیلی عصر اترک، شما می‌توانید سوژه های خود را به برای ما ارسال کنید تا پس از تأیید با نام شما در سایت و کانال عصراترک درج شود.

شماره تماس با سایت خبری تحلیلی عصر اترک:

05832427651 الی 2

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان تلگرام

ارتباط با سردبیر سایت در پیام رسان سروش

آدرس پست الکترونیکی: info@atraknews.com


نظرات شما
فتانه | 1395/07/26
0
0
سلام یه سوالی داشتم خواستم بدونم وقتی در یک منطقه زلزله میاد همه خونه های اطراف حراب میشه جز یه خونه دلیلش چی میتونه باشه
نام :
ایمیل
نظر
با تشکر
نظر شما ثبت و پس از بررسی انتشار میابد.
ارسال نظر
نام :
ایمیل
نظر
پایگاه خبری تحلیلی عصر اترک